Domain and conventionality matter in predicate metaphor processing: A study on Turkish preschoolers
Devinim metaforlarında alan ve aşinalık etkisi: Türk okul öncesi çocukları üzerine bir araştırma
- Tez No: 825848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ŞAHİN ACAR, DOÇ. DR. DUYGU SARISOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Devinim metaforlarının nasıl işlendiği konusunda literatürde bir uzlaşı bulunmamaktadır. Bununla birlikte bilgimize göre, dilbilimsel ve gelişimsel faktörleri dikkate alan çocuklarda devinim metaforlarının işlenmesine odaklanan bir çalışma bulunmamaktadır. Bu boşluğu doldurmak için, bu çalışma, değişen düzeylerde aşinalığı ve metaforik alanları olan devinim metaforlarının okul öncesi çocukların işleme süreçlerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. 4-5 yaş arası Türkçe konuşan çocuklar (N=29, Yaş=4,7) jest temelli sözel yetilere dayanmayan bir değerlendirmenin ardından sözel bir değerlendirmeyle, devinim metaforlarını test eden çalışmamıza katıldı. Çocuklar farklı aşinalık (aşina, aşina olmayan, orijinal) ve metaforik alan (zaman, fikir, vücut) seviyelerinde değerlendirildi. Çocukların yanıtları her iki görevde de metaforik, gerçek anlamlı veya yanıt verilmedi olarak kategorilere ayrıldı. Alıcı ve ifade edici dil puanları da değerlendirildi. Çocukların yanıtları karma etkili çoklu- nominal lojistik regresyon ile karşılaştırıldı. Sonuçlar, somut metaforik alanların dolaylı işlemeyi ima eden aracın gerçek anlamını tetiklediği, soyut alanların ise doğrudan metaforik bir yoruma yol açtığını gösterdi. Ayrıca, sonuçlar aşinalık düzeylerinin metaforların işlenmesini etkilediğini destekledi. Alıcı dil ve yaş, çocukların yaşları ve dil yetenekleri arttıkça yanıt vermemeyi tercih etmek yerine diğer kategorilere yönelimlerinin arttığını ortaya çıkardı. Bilgimize göre, devinim metaforlarında aracın gerçek anlamına olan bağımlılığı katılımcıların üzerindeki metaforik alanın etkilediğini gösteren hiçbir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle, tüm metaforlar için tek ve birleşik bir işleme mekanizması olmayabileceğini, ancak metaforun alanı ve aşinalığının nasıl erişileceğini belirlediğini öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
There is no consensus on how predicate metaphors are processed in the literature. To the best of our knowledge, there is no study that focuses on predicate metaphor processing in children considering linguistic and developmental factors. To address this gap, this study aims to assess preschoolers' processing of predicate metaphors with varying levels of conventionality and metaphorical domains. Turkish-speaking children between the ages of 4 and 5 (N=29, Mage= 4,7) participated in our study testing spatial motion metaphors in a predicate form through a gesture-based act-out task followed by a verbal assessment. We manipulated conventionality (familiar, unfamiliar, novel) and metaphorical domain (time, idea, body). Children's responses were categorized as metaphorical, literal, or no response in both tasks. Language scores were also assessed. Children's responses were compared through mixed-effects multinomial logistic regression. The results yielded significant domain-level differences that is, concrete metaphorical domains triggered the literal meaning of the vehicle that implies indirect processing, while abstract domains led to a more direct metaphorical interpretation. Moreover, the results supported that conventionality levels influence the processing of metaphors. Receptive language and age revealed that children avoided giving no response as their age and language abilities increased. To our knowledge, no studies showed that the metaphorical domain influences participants' reliance on the literal meaning of the vehicle in predicate metaphors. Therefore, we suggest that there may not be a single and unified processing mechanism for all metaphors, but the domain of the metaphor as well as its conventionality determines how it will be accessed.