Fifth-grade students' learning of multiplication of fractions based on realistic mathematics education
Beşinci sınıf öğrencilerinin gerçekçi matematik eğitimine dayalı kesirlerde çarpma işlemini öğrenmeleri
  1. Tez No: 825849
  2. Yazar: NENDEN OCTAVARULIA SHANTY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KÜRŞAT ERBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 421
Özet
Bu çalışma, Gerçekçi Matematik Eğitimi (RME) temel alınarak tasarlanan kesirlerin çarpımını beşinci sınıf öğrencilerinin öğrenmesini araştırmıştır. Çalışmada, Araştırma Enstrümanı olarak bir Varsayımsal Öğrenme Yörüngesi (HLT) ile araştırma tasarımı kullanıldı. HLT, Türkiye, Ankara'daki bir uluslararası okulundan seçilmiş beş öğrenci ile test edilmiştir (yani, iki öğrenci pilot deneyde ve üç öğrenci öğretim deneyinde kullanıldı). Çalışma, iyi seçilmiş bağlamların kullanımının, öğrencilerin kesirlerin çarpımı için modelleri kullanmalarına ve bu sayede biçimlendirme ve sayı duyusu kazanmalarına yardımcı olduğunu bulmuştur. Bulgular, öğrencilerin kesirlerin çarpımını öğrenmelerinin matematikleştirme işlemleri yoluyla geliştiğini göstermiştir. Bu işlemler arasından, modelleme (öğrenciler, problemler çözmeye çalışırken sayı doğrusu, oran tablosu ve dizi modellerini kullandılar); simgeleştirme (örneğin, 3/4'lük bir alanın oyun parkı olduğu bağlamında,“4”sembolü dikdörtgenin dört parçaya bölünmesi gerektiğini sembolize ederken,“3”sembolü bu parçaların üçünün çizilerek alan/bahçe, bütünden ayrılmış olan oyun parkının bölümünü gösterdiğini sembolize ettiğini buldular); genelleştirme (öğrencilerin“ün”sözcüğünün çarpım işlemini ifade ettiği genelleştirmesini yaptıkça, 3/4'ün 2/5'ini 2/5×3/4 olduğunu buldular); biçimlendirme (öğrencilerin bir kesri bir doğal sayı ile çarpmayı içeren bir düzen fark ettiklerinde, tam doğal sayının paydasına 1 ekleyerek iki kesri basitçe çarpabildikleri buldular); ve soyutlama (öğrencilerin problemleri daha matematiksel bir şekilde çözmek için becerilerini kullandılar) gibi aşamalardan oluşmaktadır. Ayrıca, çalışmayı, öğrencilerin tasarlanan etkinlikleri kullanarak kesirleri çoğaltmayı öğrenirken karşılaştıkları zorlukları tespit etmiştir. Araştırma bulguları, kesirlerin çoğalmasını öğretmek ve öğrenmek için etkili öğretim faaliyetleri geliştirmek için değerli bir referans olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This study investigated fifth-grade students' learning of multiplication of fractions designed based on Realistic Mathematics Education (RME). The study used design research with a Hypothetical Learning Trajectory (HLT) as a research instrument. The HLT was tested with five students at an international school in Ankara, Türkiye (i.e., two students at the pilot experiment and three students at the teaching experiment). The study found that using well-chosen contexts helped students use models for multiplication of fractions, leading to formalization and number sense acquisition. The findings suggested that students' learning of multiplication of fractions improved through mathematizing processes. These included modeling (when attempting to solve problems, students utilized models like number lines, ratio tables, and arrays); symbolizing (for example, in the context of 3/4 of a lot representing the playground, the“4”indicates that the rectangle should be divided into four equal parts, and the“3”represents that three of these parts should be shaded to visually depict the portion of the playground belonging to the lot/garden as a whole); generalizing (as students made a generalization that the word“of”signifies multiplication, they discovered that 2/5 of 3/4 means 2/5×3/4); formalizing (when students noticed a pattern that involved multiplying a fraction by a whole number, they could add 1 to the denominator of the whole number, and then, they would simply multiply the two fractions); and abstracting (when students applied their mathematical skills to solve the problem more formally). Additionally, the study identified the challenges that students faced when learning to multiply fractions using the designed activities. The research findings can be utilized as a valuable reference for developing effective instructional activities for teaching and learning the multiplication of fractions.