Yoğun bakıma yatan hastalarda GFR'nin inflamatuar markerlarla ilişkisi
The relationship of GFR with inflammatory markers in intensive care patients
  1. Tez No: 825859
  2. Yazar: HATİCE EKİNCİ TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN NASIR BİNİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Erzurum Bölge Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç; yoğun bakıma yatan hastalarda GFR'nin inflamatuar markerlarla ilişkisini araştırarak, ABH'nın tanı ve takibinde yeni bir perspektif sunması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot; Çalışmaya Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi 07.11.2022 tarih ve 2022/17-164 sayılı etik kurul onayı alındıktan sonra başlanmıştır. Çalışma retrospektif tanımlayıcı bir çalışmadır. Bulgular; bu çalışmaya, toplamda 126 hasta dahil edilmiştir. Bu hastaların 51'i (%40,5) kadın, 75'i (%59,5) ise erkek idi. Hastaların yaş için ortalaması 68,8114,93 (min=18, max=100) yıl, yatış süresi ortalaması 15,8711,66 (min=4, max=73) gün saptanmıştır. Kadınların yatış süresi erkeklere kıyasla daha uzun saptanmıştır (p=0,019). Hastaların GFR dağılımı %59,5'i 14 gün olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Patients Objective: The aim is to investigate the relationship between GFR and inflammatory markers in intensive care patients, thereby offering a new perspective for the diagnosis and monitoring of AKI (Acute Kidney Injury). Materials and Methods: This study was initiated after obtaining ethics committee approval from the Erzurum Regional Education and Research Hospital, approval number 2022/17-164 dated 07.11.2022. The study is a retrospective descriptive study. Results: A total of 126 patients were included in this study. Of these patients, 51 were female (40.5%), and 75 were male (59.5%). The average age of the patients was 68.81±14.93 years (min=18, max=100), and the average length of hospital stay was 15.87±11.66 days (min=4, max=73). The length of hospital stay was longer for females compared to males (p=0.019). The distribution of GFR was 59.5% 14 days in 40.5% of the patients.