Yenidoğan yoğun bakım hemşirelerinin bireyselleştirilmiş gelişimsel bakım davranışlarının hemşirelerin yaşam kaliteleri üzerine etkisi
The effect of individualised developmental care behaviours of neonatal intensive care nurses on nurses' quality of life
- Tez No: 825863
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA KARAKAYA ÇATALDAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEMNUN SEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yenidoğan yoğun bakım ünitesine kabul edilen bebeklerin yaşadığı stresörler, bebeğe bakım verilen alan ve birincil bakım veren kişiler, yenidoğanın gelişimi üzerinde büyük etkiye sahiptir. Literatürde bireyselleştirilmiş gelişimsel bakım uygulamalarının hemşirelerinin yaşam kaliteleri üzerine etkisinin incelendiği bir araştırmaya rastlanmamıştır. Bu araştırma yenidoğan yoğun bakım hemşirelerinin bireyselleştirilmiş gelişimsel bakım davranışlarının hemşirelerin yaşam kaliteleri üzerine etkisini araştırmak amacı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Türkiye'deki özel, eğitim ve araştırma hastanesi (devlet/ vakıf), şehir hastanelerinin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalışan 139 hemşire ile Nisan 2023- Haziran 2023 tarihleri arasında yürütülmüştür. Veriler“Katılımcı Tanımlama Formu”,“Hemşire Bireyselleştirilmiş Gelişimsel Bakım Davranışları (Uygulama) Soru Formu”ve“Çalışanlar için Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Çalışmanın sonucunda; 10 yıl ve üzeri çalışan hemşirelerin merhamet memnuniyeti puanları daha yüksek bulunmuştur. Bireyselleştirilmiş gelişimsel bakım uygulamaları puan ortalamaları ile çalıştıkları kurum arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Özel hastanede çalışan ve bireyselleştirilmiş gelişimsel bakım hakkında eğitim alan hemşirelerin bireyselleştirilmiş gelişimsel bakım uygulamaları puanları daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bireyselleştirilmiş gelişimsel bakım ile mesleki tatmin arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönlü orta şiddette bir ilişki, tükenmişlik arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif yönlü zayıf bir ilişki saptanmıştır. Bireyselleştirilmiş gelişimsel bakım ile merhamet yorgunluğu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki elde edilmemiştir. Bireyselleştirilmiş Gelişimsel Bakım Uygulamalarının yapılmasının hemşirelerin çalışan yaşam kalitesini arttırdığı saptanmıştır. Bireyselleştirilmiş gelişimsel bakım konusunda farkındalık düzeyini arttıran çalışmaların yapılması, farkındalığın arttırılması için kurum içi rutin eğitimlerin düzenlenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Stressors experienced by babies admitted to the neonatal intensive care unit, the area where the baby is cared for and primary caregivers have a great impact on the development of the newborn. In the literature, there is no study examining the effect of individualised developmental care practices on the quality of life of nurses. This study was conducted to investigate the effect of individualised developmental care behaviours of neonatal intensive care nurses on nurses' quality of life. The study was conducted between April 2023 and June 2023 with 139 nurses working in the neonatal intensive care unit of private, training and research hospitals (state/foundation) and city hospitals in Turkey. Data were collected using the“Participant Identification Form”,“Nurse Individualised Developmental Care Behaviours (Implementation) Questionnaire”and“Quality of Life Scale for Employees”. As a result of the study; compassion satisfaction scores of nurses working for 10 years or more were found to be higher. A statistically significant difference was found between the mean scores of individualised developmental care practices and the institution where they worked. It was found that the individualised developmental care practices scores of nurses working in private hospitals and receiving training on individualised developmental care were higher. A statistically significant positive moderate relationship was found between individualised developmental care and professional satisfaction, and a statistically significant negative weak relationship was found between burnout. There was no statistically significant relationship between individualised developmental care and compassion fatigue. It was determined that the implementation of Individualised Developmental Care Practices increased the quality of working life of nurses. It was recommended that studies should be conducted to increase the level of awareness about individualised developmental care and in-house routine trainings should be organised to increase awareness.