COVİD-19 biriminde çalışan hemşirelere uygulanan progresif gevşeme egzersizinin psikolojik sağlamlık ve covıd-19 korkusuna etkisi
Progressive relaxation exercise applied to nurses working in the COVİD-19 unit effect on psychological strength and COVİD-19 fear
  1. Tez No: 825862
  2. Yazar: ŞEBNEM BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİĞDEM LAFCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Çalışma, COVID-19 biriminde çalışan hemşirelerde progresif gevşeme egzersizinin psikolojik sağlamlık ve COVID-19 korkusu üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır. Yöntem: Araştırmanın evrenini bir Üniversiteye bağlı Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi COVID-19 birimlerinde 1 Haziran-30 Ağustos 2022 tarihleri arasında çalışan hemşireler oluşturmuştur. Örneklemini ise 1 Haziran-30 Ağustos 2022 tarihleri arasında bir Üniversiteye bağlı Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi COVID-19 birimlerinde görev yapan, gönüllü olarak çalışmaya katılan ve çalışma kriterlerini karşılayan hemşireler arasından randomizasyonla belirlenmiş olup, 30 girişim, 30 kontrol grubu olmak üzere toplam 60 hemşire oluşturmuştur. Veriler, 'Bilgilendirilmiş Gönüllü Onam Formu', 'Hemşire Veri Toplama Formu',' Connor- Davıdson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (CD-RISC)' ve 'COVID-19 Korkusu Ölçeği' ile toplanmıştır. Girişim grubundaki hemşirelere 4 hafta boyunca haftada iki kez 30 dakikalık progresif gevşeme egzersizleri yapmaları için CD verilmiştir. Kontrol grubundaki hemşirelere herhangi bir uygulamada bulunulmamıştır. Veri değerlendirmesinde frekans, ortalama, standart sapma ve yüzde değerleri verilmiştir. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için ki-kare testi istatistiği kullanılmıştır. İki bağımsız ölçekte grup ortalamalarını karşılaştırmak için“Student's t”testi istatistiği ve iki bağımlı grubun ortalamaları arasındaki farklar için“Paired Samples Tests”test istatistiği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was conducted as a randomized controlled study with the aim of directing the progressive movement exercise applied to nurses working in the COVID-19 unit to psychological resilience and fear of COVID-19. Method: The research room consisted of managers working in the COVID-19 units at the Health Sciences University Adana City Hospital between 1 June and 30 August 2022. The sample, on the other hand, was defined by randomization among the volunteer units of the person working in the COVID-19 models at Health Sciences University Adana City Training and Research Hospital between 1 June and 30 August 2022. has created. Data were collected with the 'Informed Voluntary Consent Form', 'Nurse Data Collection Form', 'Connor-Davidson Resilience Scale (CD-RISC)' and 'COVID-19 Fear Scale'. The caregivers in the intervention organs were given a CD to do 30 minutes of progressive movement exercise twice a week for 4 weeks. No treatment was applied to the pictures in the control groups. In the evaluation of the data, frequency, mean, standard deviation, and percentage values are given. Chi-square test statistics were used to evaluate the relationship between categorical variables.“Student's t”statistic was used to combine the means of two independent groups of the scales, and the statistic of the“Paired Samples Tests”test was used for the variables between the means of two dependent groups. Results: It was found that the mean psychological resilience score increased significantly in nurses in the intervention group after the progressive relaxation exercise (t=-6.877, p0.05). It was found that the average psychological resilience score of the nurses in the intervention group increased significantly compared to the control group after the progressive relaxation exercise (t=-7.916, p0.05). It was found that the average score of fear of COVID-19 increased significantly in nurses in the intervention group compared to the control group after the progressive relaxation exercise (t=7.078, p).