Yönetişim ilkeleri bağlamında yakınlık kolluğu kavramı ve Türkiye'de kolluğa yansımaları: Jandarma örneği
Principles of governance in the context of proximity policing concept and law enforcement reflections in Turkiye Gendarmerie example
- Tez No: 825864
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KAHYA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
 - Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 145
Özet
Küreselleşen ve değişen dünyada, devlet ve ülke yönetimini kısaca kamu yönetimini etkileyen faktörler değişim göstermiş, yeni kavramlar ortaya çıkmıştır. Yönetişim de bunlardan biridir. Kavram kısaca yönetimin devlet odaklı olmaktan çıkarak diğer aktörler ile“birlikte”yönetmek anlamına gelmektedir. Söz konusu kamu yönetimi olduğunda yönetişim güvenlik alanına da etki etmiştir. Yönetişimin güvenlik alanındaki sunuş biçimlerinden birisi de Toplum Destekli Polisliktir (TDP). Vatandaşı odağa alan ve geleneksel güvenlik hizmeti anlayışlarından ziyade suç önlemeye odaklanan bu sistem zamanla değişmiş ve devletlere/toplumlara uyarlanmıştır. Bu da beraberinde yeni güvenlik felsefeleri ve güvenliği vatandaşa sunma biçimlerine yol açmıştır. Bunlardan birisi de tezin ana kavramı olan yakınlık kolluğudur. Yakınlık kolluğu güvenlik hizmetlerine TDP'ye nazaran daha fazla yerele odaklanan ve vatandaş-kolluk iletişim ve ilişkisini ön plana çıkaran bir felsefedir. Tezin ilk amacı yakınlık kolluğu kavramının tanımlanması, incelenmesi, Türkçe literatürde bu konuya dair eksikliğin giderilerek katkı sağlanması ve yönetişimin ilkeleriyle ilişkisinin incelenmesidir. Bu maksatla literatür taraması ve kaynak araştırması kullanılarak yakınlık kolluğunun yönetişim ilkeleriyle ilişkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda yönetişim ilkeleri ve yakınlık kolluğu stratejisinin ilişkili olduğu değerlendirilmiştir. Tezin diğer amacı Türkiye'de güvenlik yönetişimi ve yakınlık kolluğu kavramı/yakınlık kolluğu stratejisinin varlığının tartışılması ve bir kolluk kuvveti olan jandarma ve Jandarma Genel Komutanlığı'nın (J.Gn.K.lığı) güvenlik hizmeti anlayışının yakınlık kolluğu felsefesiyle benzerliğinin tartışılmasıdır. Bu aşamada Türkiye'deki raporlar, stratejik planlar, haberler ve sosyal medya paylaşımları incelenmiş ve yorumlama yapılmıştır. Tezde doküman incelemesi yöntemiyle özellikle J.Gn.K.lığı.nın bir sosyal medya platformu olan Twitter hesabı incelenmiş ve yakınlık kolluğu felsefesiyle ilişki kurulabilecek durum, olay, kavram vb. durumlar ele alınmıştır. Sonuç olarak bir kolluk kuvveti olan J.Gn.K.lığının uygulamalarında yakınlık kolluğu felsefesiyle bağdaştırılabilecek özelliklerinin olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the globalizing and changing world, the factors affecting the state and country administration, briefly public administration, have changed and new concepts have emerged. Governance is one of them. The concept, in short, means that the administration is not state-oriented and manages“together”with other actors. When it comes to public administration, governance has also affected the field of security. One of the presentation forms of governance in the field of security is Community Policing (CP). This system, which focuses on citizens and focuses on crime prevention rather than traditional security services, has changed over time and adapted to states/society. This has led to new security philosophies and ways of presenting security to citizens. One of them is the proximity law enforcement, which is the main concept of the thesis. Proximity law enforcement is a philosophy that focuses on security services more locally than CP and emphasizes citizen-law enforcement communication and relationship. The first aim of the thesis is to define and examine the concept of closeness armband, to contribute by eliminating the deficiency in Turkish literature and to examine its relationship with the principles of governance. Literature review and resource studies were used as a method, and in this context, the relationship between the proximity law enforcement and the governance principles was tried to be revealed. As a result, it has been evaluated that the principles of governance and the proximity law strategy are related. Another aim of the thesis is to discuss the existence of security governance and proximity law concept/proximity law enforcement strategy in Turkiye and to discuss the similarity of the security service understanding of the Gendarmerie and Gendarmerie General Command, which is a law enforcement agency, with the proximity law enforcement philosophy. At this stage, reports, strategic plans, news and social media posts in Türkiye were examined and interpreted. In particular, the Twitter account of the Gendarmerie General Command, a social media platform, was examined and situations, events, concepts, etc., that could be related to the philosophy of proximity law enforcement. situations are discussed. As a result, it has been evaluated that the Gendarmerie General Command, which is a law enforcement force, has features that can be reconciled with the philosophy of proximity law enforcement.