Voleybolcuların zihinsel antrenman düzeyleri ve zihinsel dayanıklılık arasındaki ilişki
The relationship between mental training levels and mental endurance of volleyball
  1. Tez No: 825885
  2. Yazar: GAMZE GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESEN KIZILDAĞ KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırmalar, başarılı sporcuların gelişiminde zihinsel antrenman ve zihinsel dayanıklılık gibi psikolojik süreçlerin gerekli olduğunu ortaya koymuştur. Bu doğrultuda araştırmanın amacı, voleybolcuların zihinsel antrenman düzeyleri ve zihinsel dayanıklılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın bir diğeri amacı ise voleybolcuların bazı demografik özelliklere (yaş, cinsiyet, eğitim durumu, spor yaşı, haftalık antrenman sayısı gibi) göre zihinsel antrenman düzeyleri ve zihinsel dayanıklılıkları arasında fark olup olmadığını test etmektir. Çalışmaya yaşları 18-44 (Ort=24.61 ±4.66) arasında değişen ve spor yaşları ortalama 13.44 ± 6.31 olan 124 kadın ve 150 erkek olmak üzere toplam 274 voleybol sporcusu katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Zihinsel Antrenman Envanteri (ZAE) ve Zihinsel Dayanıklılık Envanteri (ZDE) kullanılmıştır. Veri analizi aşamasında ölçüm araçlarının (ZAE ve ZDE)'nin iç-tutarlılık katsayıları Cronbach-Alpha güvenirlik katsayısı ile hesaplanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilere betimsel istatisitkler, t testi, ANOVA ve Pearson Korelasyon Analizi testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Research shows that mental training and mental toughness are important factors in the development of successful athletes. revealed that psychological processes such as these are necessary. In this direction, the research The aim is to determine the mental training levels and mental endurance of volleyball players. is the study of the relationship between Another aim of the research is to determine some of the volleyball players' demographic characteristics (age, gender, educational status, sports age, number of weekly training sessions) Whether there is a difference between their mental training levels and mental endurance according to is to test whether it is. Participants were aged between 18-44 (Mean = 24.61 ± 4.66) and A total of 274 sports participants, including 124 women and 150 men, with an average age of 13.44 ± 6.31. volleyball athlete participated. Mental Training as a data collection tool in the study Inventory (ZAI) and Mental Toughness Inventory (ZSI) were used. Data analysis Cronbach-Alpha internal consistency coefficients of the measurement tools (ZAE and ZDE) at the stage Calculated with reliability coefficient. The data obtained from the research are descriptive Statistics, t test, ANOVA and Pearson Correlation Analysis tests were applied.