Göbek kordonu klempleme zamanının yenidoğanlarda demir , bilirübin ve fizyolojik paremetreler üzerine etkisi ; Randomize kontrollü bir çalışma
Effect of umbial cord clamping time on iron, bilirubin and physiological parameters in newborn; a randomized controlled study
  1. Tez No: 825893
  2. Yazar: GAMZE NUR ERÇIRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ALPARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Randomize Kontrollü olan araştırmada amaç yenidoğan göbek kordonu klempleme zamanının yenidoğanlarda demir, bilirübin ve fizyolojik parametreler (oksijen satürasyonu, nabız, kord kan gazı, tartı) üzerine etkisini belirlemektir. Araştırmanın evrenini (N=171) 28.02.2022-30.12.2022 tarihleri arasında doğum yapmak amacıyla başvuran kadınlar (37-42 haftalık gestayonda) ve yenidoğan bebekleri oluşturmuştur. Yapılan güç analizine göre örneklemi çalışma kriterlerine uyan toplamda 99 gebe oluşturmuştur. Araştırma grupları; girişim (n=49) ve kontrol grubundan (n=50) oluşmuştur. Gruplara katılımcı atamaları rastgele randomizasyon yöntemi ile bilgisayarda hazırlanan sayı tablosuna göre oluşturulmuştur. Veriler“Tanıtıcı Bilgiler ile Yenidoğan Veri Toplama Formu”kullanılarak hasta başı monitör cihazı, yenidoğan tartı aletleri ile ölçüm yapılarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin istatistiksel analizi bilgisayarda (SPSS 22.0 paket programı) frekans-yüzde, ortalama, standart sapma, Ki-Kare, t-testi kullanılarak yapılmıştır. Yenidoğanların kordon klempleme sürelerinin doğumdan sonra 7. gün bakılan demir seviyelerinde anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Yenidoğanda kordon klempleme zamanına göre demir seviyelerinde anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır (p>0,05). Geç kordon klemplemenin (GKK) erken kord klemplemeye (EKK) göre doğumdan sonra 7. gün bakılan bilirübin değerlerinde anlamlı bir farklılık saptanmıştır (p0,05) saptanmıştır. Sonuç olarak, doğumunda göbek kordonu klempleme zamanına göre yenidoğanların demir değerleri, fizyolojik parametreler (Solunum, SPO2, nabız, kan gazı,tartı ) arasında fark yokken, GKK'nin yenidoğanlarda bilirübin değerlerini yükseltebildiği belirlenmiştir. Konunun farklı parametrelerde tekrar çalışılması önerilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the randomized controlled study was to determine the amount of iron, bilirubin and its effect (oxygen saturation, pulse, cord blood gas, weight) of newborn umbilical cord clamping time in newborns. The population of the study (N=171) was composed of women (37-42 months of gestation) and newborn babies to give birth among those registered on 28.02.2022-30.12.2022. According to the power analysis, a total of 99 pregnant women whose comparison criteria were met were formed. In the scope of the research, consisted of intervention (n=49) and control groups (n=50). The assignments according to the groups are found according to the table of numbers used in the computer with the randomization method.The data were collected using the“Newborn Data Collection Form with Descriptive Information”with a bedside monitor device and newborn weighing instruments. The reporting analysis system of the research data (SPSS 22.0 package program) is frequency-percentage, mean, standard deviation, Chi-Square, t-test system. No significant difference was found between the cord clamping times of newborns and the iron values measured on the 7th day after birth (p>0.05). There is no significant difference in iron levels according to the cord clamping time in newborns (p>0.05). There is no significant difference in bilirubin values of delayed cord clamping (DCC) compared to early cord clamping (ECC) on the 7th day after birth (p0.05). As a result, while there was no difference between the iron values of the newborns according to the umbilical cord clamping time at birth, and the results (respiration, SPO2, pulse, blood gas, weight) of the newborns, it was determined that the bilirubin values of the delayed cord clamping increased in deliveries. It is recommended to rework the subject under a different effect.