Osteoartrit hastalarında triptofan metabolizması, inflamasyon ve oksidatif stres
Tryptophan metabolism, inflammation and oxidative stress in osteoarthritis patients
  1. Tez No: 825892
  2. Yazar: YASEMİN APAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP YALIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Osteoartrit (OA) aşınmaya bağlı bir hastalık olmaktan çok daha karmaşık, metabolik ve biyokimyasal mekanizmaların rol aldığı bir eklem hastalığıdır. Hastalığın gelişiminde yaşlanma, obezite ve eklem yaralanması OA için ana risk faktörleridir. Yüksek prevalansa rağmen, şu anda hastalığı tamamen ortadan kaldırıcı ya da onarıcı herhangi bir ilaç mevcut değildir. OA ile ilişkili biyobelirteçlerin tanımlanması, bu hastalığın altında yatan etiyoloji ve patogenezi daha iyi anlamamızı sağlayabilir. Çalışmamızın amacı OA'lı hastalarda triptofan-kinurenin yolunun, inflamasyon ve oksidatif stres ile ilişkisinin olup olmadığını gözlemlemektir. Çalışmaya 52 hasta ve 26 kontrol olmak üzere toplam 78 katılımcı dahil edilmiştir. Hasta ve kontrol gruplarının Triptofan, Kinürenin, TNF-α, IL-36α, Neopterin, Oksidatif stres belirteci olan malondialdehid (MDA), süperoksid dismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) düzeyleri ölçülmüştür. Ölçülen değerler hasta ve kontrol grupları arasında karşılaştırıldığında, hasta grubunun ve kontrol grubunun değerleri sırasıyla SOD (10,79±3,6 U/L ve 10,39±3,56 U/L), CAT (0,0182±0,0156 U/L ve 0,0115±0,0162 U/L), MDA (5,89±0,83mmol/L ve 5,27±0,99 mmol/L), Kinürenin (86555,15±68721,75 ng/L ve 107489,51±77298,98 ng/L), Neopterin (43,57±57,85 ng/L ve 37,84±44,65 ng/L), IL36α (0,2±0,22 ng/L ve 0,15±0,03 ng/L), Triptofan (20,21±14,64 ng/L ve 22,61±10,4 ng/L) TNF α (43,77±184,13 ng/L ve 95,21±440,82 ng/L) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Osteoarthritis (OA) is more complex than a wear-related disease, it is a joint disease in which metabolic and biochemical mechanisms play a role. Aging, obesity, and joint injury are the main risk factors for OA in the development of the disease. Despite the high prevalence, there is currently no drug available to completely eliminate or repair the disease. Identification of OA-related biomarkers may enable us to better understand the etiology and pathogenesis underlying this debilitating disease. The aim of our study is to observe whether the tryptophan-kynurenine pathway is associated with inflammation and oxidative stress in patients with OA. A total of 78 participants, 52 patients and 26 controls, were included in the study. Tryptophan, Kinurenin, TNF-α, IL-36α, Neopterin, oxidative stress marker malondialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT) levels were measured in the patient and control groups. The measured values were compared between the patient and control groups. The values of the patient group and the control group were SOD (10.79±3.6 U/L and 10.39±3.56 U/L), CAT (0,0182±0,0156 U/L and 0,0115±0,0162 U/L), MDA (5.89±0.83 mmol/L and 5.27±0.99 mmol/L), Kynurenine (86555.15±68721.75 ng/L and 107489.51±7729.,98 ng/L), Neopterin (43.57±57.85 ng/L and 37.84±44.65 ng/L), IL36α (0.2±0.22 ng/L and 0.15±0.03 ng/L), Tryptophan (20.21±14.64 ng/L and 22.61±10.4 ng/L), TNF α (43.77±184.13 ng/L and 95.21±440.82 ng/L), respectively.