La methode de kodaly et la necessite de la diffusion en Turquie
Kodaly yöntemi ve Türkiye'de yayginlaştirilmasinin gerekliliği
  1. Tez No: 825895
  2. Yazar: ASLI CEREN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. ORIT OUZIEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Diğer
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Müzik, gerçekliğiyle, insan olarak bizleri var eden bir sanat dalıdır. Medeniyetin gelişmesiyle paralel ilerleyen müzik, kişinin duygusal yönünü geliştirmeye de hizmet etmektedir. Müziğin insanı iyilik yapmaya teşvik etme konusunda büyük bir gücü olduğu söylenebilir. Müzik özellikle kültürel, ekonomik, eğitimsel ve sosyal nitelikleriyle estetiğin özüne dayanır. İnsanlık tarihinin ilk aşamalarından beri müzik etkili bir eğitim aracıdır. Müzik eğitimi aynı zamanda önemli bir eğitim sektörüdür. Eğitim, bireyler ve toplumlar için biçimlendirmenin, değiştirmenin ve geliştirmenin en iyi yoludur. Müzik, dünyanın her yerinde kültürel uyum için bir eğitim aracı olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, müzik eğitiminin insan yaşamında giderek artan yeri ve önemi vurgulanmıştır. Toplumla etkileşim içerisinde olan müzik, her şeyin üstünde bir sanattır. Bu sosyal olgu, bir milletin gelişmişlik düzeyinin en önemli göstergesidir. Aslında, müziğin seviyesinin paralel olarak toplumun geldiği noktadaki seviyeyi belirlediği söylenebilir. Müzik duyguların gelişmesini sağlar, sorumluluk ve yaratıcılık gibi olguların gelişimine katkıda bulunur. Müzik eğitiminin, insanlara müziği sevdirme, müzikal yeteneklerini arttırma ve bununla birlikte dinleme, yargılama ve beğeni düzeylerini yükseltme gibi amaçları olduğu söylenebilir. Kodaly yöntemi, ismini Zoltan Kodaly'dan alan bir müzik eğitimi yöntemidir. Bu çalışmada, yöntemin özellikleri ve Türkiye'de daha fazla uygulanır olabilmesinin gerekliliği açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Music, with its reality, is an art form that creates us as humans. Music, which progresses in parallel with the development of civilization, also serves to develop the emotional side of the person. It can be said that music has a great power to encourage people to do good. Music is based on the essence of aesthetics, especially with its cultural, economic, educational and social qualities. Music has been an effective educational tool since the early stages of human history. Music education is also an important education sector. Education is the best way to shape, change and develop individuals and societies. Music is used as an educational tool for cultural adaptation all over the world. In this study, the increasing place and importance of music education in human life is emphasized. Music, which interacts with society, is an art above all else. This social phenomenon is the most important indicator of a nation's level of development. In fact, it can be said that the level of music parallelly determines the level at which society has reached. Music enables the development of emotions and contributes to the development of phenomena such as responsibility and creativity. It can be said that music education has the aims of making people love music, increasing their musical abilities, and thus increasing their listening, judging and liking levels. The Kodaly method is a music education method named after Zoltan Kodaly. In this study, the features of the method and the need for it to be more applicable in Turkey are explained.