La fonction de psycholinguistique méthode sur l'apprentissage du français dans l'analyse de textes littéraire
Fransızca yabancı dil öğreniminde edebi metinlerin çözümlenmesinde ruhdilbilimi yöntemin işlevinin incelenmesi
- Tez No: 331711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ KIZILÇİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Günümüzde öğrencilerin sürekli koşullandırıldığı, zihinlerinin gözardı edildiği, bilginin pasif olarak aktarıldığı bir eğitim anlayışıyla, gelecek yüzyılın insanın yetiştirilemeyeceği ortaya çıkmıştır. Eğitim alanında istenilen sonuçlara ulaşılamaması ve sorunların hızla artması eğitimcileri yeni arayışlara yöneltmiştir. Bu arayışlarda beyinle ilgili araştırma sonuçlarının eğitime aktarılmasını sağlayan metotların kullanılmasını gündeme getirmiştir. Düşünen, anlayan, sorgulayan, bilgiyi kullanan ve sorun çözebilen bireylerin yetiştirilmesi için dil ve zihinsel becerileri geliştirmenin zorunlu olduğu görülmektedir. Dil öğretiminde sadece dinleme, konuşma, okuma ve yazma gibi dil becerilerinin geliştirilmesi değil, aynı zamanda düşünme, anlama, sıralama, sınıflama, sorgulama, ilişki kurma, eleştirme, analiz-sentez yapma ve değerlendirme gibi zihinsel becerilerinin de geliştirilmesi gerekmektedir. Öğretiminde dil becerileriyle birlikte zihinsel becerileri geliştirme ön plana çıkmıştır. Öğrenme becerilerinin başında zihinsel beceriler gelmektedir. Zihinsel becerilerin kalbi bağlantı kurma, düşünme ve sorgulamadır. Bütün zihinsel işlem süreçleri öğrenmeyi etkilemekte ve geliştirmektedir. Ruhdilbilim çalışmalarıyla birlikte dil ediniminde, zihinsel gelişme aşamalarının incelenmesinde ve öğretimde uygulanmasında önemli gelişmeler olmuştur. Bu, yeni öğrenme alanları, beceriler, modeller, yöntemler, teknikler ve değerlendirmeler elde etmeyi sağlamıştır. Bu bağlamda çalışmamız Fransızca dil öğretiminde edebi metinlerin incelenmesinde ruhdilbilim kuramın işlevinin betimlenmesini, bu kuramın temel teorilerinin, yapısında yer alan dil psikolojisinin, dil edinim sürecinin, dilbilimsel kuramların ruhdilbilimde kullanış şeklinin, zihinsel süreçlerin öğretime etkisinin katkılarını tanımlama (descriptif) yöntem kullanarak açıklamayı amaçlamıştır. Metinsel Ruhdilbilim ve yargısal anlama metodu kullanılan bu çalışmada, psikolinguistiğin içeriğinde öğrencinin dili ne kadar anladığı, okuduğunu ne kadar tanıdığı, zihinsel süreçlerde metin algısını sağlayan yapıları nasıl değerlendirdiği, hatırlama ve hafıza olgularını incelediği belirlenmiştir. İncelemeler ışığında, ruhdilbilim yaklaşımların işlevinin hem sözdizimsel ve biçimbilimsel açıdan hem de metni algılama, öğrenme ve hatırlama açısından öğretimde kullanılma gerekliliği ön plana çıkmıştır. Dilbilimi, sözdizimsel ve anlamsal yapı, algılamadaki ikilemler ve çıkarımlar, dil edinimi ve dil öğretimindeki zihinsel süreçlerin doğru kullanılması ve kazanımlar konuları hakkında bilgi edinimi için kaynak (literatür) taraması yapılmış ve metinsel ruhdilbilim yaklaşımı Kintsch et van Dijk kuramı çerçevesinde edebi bir metne uygulanmıştır. Bu uygulamanın sonuçları öğretimde zihinsel süreçlerin olabildiğince aktif kullanımının hem kullanılan yabancı dil öğretim yöntemlerinin geliştirilmesine hem de bireyin daha etkin ve aktif kullanabildiği bir dil öğretimi gerçekleştirmesinde etkili olduğunu göstermiştir. 70?li yıllardan itibaren önem verilmeye başlanılan ruhdilbilim ve buna dayalı öğretim ve metin inceleme metotları, günümüzde öğretmenlerin de göz önünde bulundurması gereken, öğretimin iyileştirmesi adına bir kaynak olarak görülür. Öğretimde kalıcılık ve öğrenilenin önceki ve sonraki bilgilerle bağlantı kurularak kullanılmasını sağlayan yöntemler sunmaktadır. AnahtarSözcükler: Fransızca dil öğretimi, edebi metinler, ruhdilbilimi, çıkarımlar,bilişsel süreç, hatırlama, hafıza, algı, dil edinimi, okuduğunu anlama, bilişsel öğrenme
Özet (Çeviri)
Today, it is emerge that people of the next century aren?t brought up by an educational approach inwhich the students are constantly conditioned, are ignored their mind, the information is transmitted as a passive knowledge. Due to not achieve the desired results and increasing questions quickly in the field of education, educators have led to new research. These efforts put in the agenda the use of methods which transmit the results of the research about the brain to education. To elevate people who may be thinking, understand, question, use the information and solve the problem, it is necessary to develop language and cognitive skills. Not only the development of language skills such as listening, speaking, reading and writing, but also the development of mental abilities such as thinking, understanding, sorting, classifying, querying, spinal cord construction, critical thinking, analysis and synthesis and evaluation are important in language teaching. In education, the developments of language skills have emerged with the development of mental skills. Mental skills are first for the acquisition of skills. The heart of mental abilities is to make a link, thinking and questioning. All mental processes affect learning, at the same time developing it. The grand progress has been realized in the acquisition of language and the study of the stages of mental development and implementation of training in teaching with studies psycholinguistics. This allows new areas of learning, skills, models, methods, techniques and evaluation. In this context, our study attempted to explain the description of the function of the psycholinguistic theory to the teaching of the French language in the treatment of literary texts, currents base of this theory, the structure of the language of psychology, the process of language acquisition, the manner of use of linguistic theories in psycholinguistics, the contributions of mental processes for teaching. This study in which the method of psycholinguistics and the method of textual understanding predicative are used, specifies that psycholinguistics cherce the answer for how the student understands the language, know how to read it, how it evaluates structures provide the perception of text phenomena in mental processes and the notion of recall and memory. Starting from treatment, the need to use based on psycholinguistic approaches in education occurred at both the morphological and syntactic point of view, both in terms of perception, learning and the memory of the text. To acquire information about the linguistic issues, syntactic and semantic structure, dilemmas in perception and implications, the proper use of mental processes of language learning and language teaching, Review literature is performed and text psycholinguistic approach is applied to a literary text in the context of the theori of Kintsch and van Dijk. The results show that this application is the use as active as possible mental processes is an effect on the development of methods of teaching foreign languages, achieving a more effective and active education of the individual in learning the language. While Psycholinguistics, began to be given importance since the 70s and methods of processing and teaching methods that are based it is seen as a source in the name of improving education, to this point teachers should consider today, and offers the method which provides persistence in education and establishes a connection between the information that is apprendu before and after. Keys words: learning the French language, the treatment of literary texts, psycholinguistics, the inferences, cognitive processus, recall, memory, perception, language acquisition, reading comprehension, cognitive learning