Biyomedikal uygulamalar için doğal kompozit yara örtülerinin performansının araştırılması
Investigation of the performance of natural composite wound dresses for biomedical applications
- Tez No: 825907
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF HATİCE GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Yara iyileşme sürecinde önemli bir rol oynayan yara örtülerinin, oluşabilecek enfeksiyonlara ve zararlı mikroorganizmalara karşı koruyucu olması, dışarıya sızan sıvıları emmesi ve gerektiğinde yara üzerine uygulanan ilaç tedavisine katkıda bulunması beklenir. Sentetik yara örtüleri sınıfına giren aljinat yara örtüleri, bu beklentilerin birçoğunu karşılaması nedeniyle en çok tercih edilen yara örtüsü türüdür. Yara iyileşme sürecini desteklemek, enfeksiyonları engellemek ve yara yüzeyindeki ağrıyı azaltmak amacıyla tıbbi aromatik bitkilerden elde edilen esansiyel yağlarla yara örtülerinin etkisi artırılabilir. Bu çalışmada, iyileştirici etkisiyle sarı kantaron, antibakteriyel etkisiyle defne ve ağrı kesici etkisiyle lavanta tıbbi aromatik bitkilerinin esansiyel yağlarıyla güçlendirilmiş aljinat yara örtüsü sentezi üzerine bir çalışma amaçlanmıştır. İdeal bir yara örtüsünün, yaranın kurumasını önleyerek nemli bir ortam sağlaması; yaranın hava ile temasını kesmeden optimum geçirgenliğe sahip olması; fazla yara sıvısını emme kapasitesine sahip olması; yarayı yabancı mikroorganizmalardan, enfeksiyonlardan ve kontaminasyonlardan koruması; epidermal büyüme faktörünü uyararak iyileşmeyi hızlandırıcı etki göstermesi; mekanik dış etkenlere karşı koruması; kolayca çıkarılabilir ve değiştirilebilir olması; alerjik ve toksik reaksiyonlara yol açmaması; yaradaki ağrıyı azaltıcı özellik taşıması beklenir. Bu çalışmada, sarı kantaron, defne ve lavanta esansiyel yağları kullanılarak %3'lük sodyum aljinat filmleri sentezlenmiştir. Hazırlanan filmlerin film kalınlıkları, sudaki çözünürlükleri, sıvı tutma kapasiteleri, su buharı geçirgenlikleri ve antibakteriyel aktiviteleri analiz edilmiştir. Ayrıca, SEM ve FT-IR analizleri yapılarak filmlerin yapısal karakterizasyonları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Wound dressings play a significant role in the wound healing process by providing protection against potential infections and harmful microorganisms, absorbing exudate, and contributing to medication application when necessary. Among synthetic wound dressings, alginate wound dressings belong to a favored category due to their ability to fulfill many of these expectations. To enhance the effects of wound dressings, derived from medicinal aromatic plants, essential oils can be incorporated, which can aid in promoting the healing process, preventing infections, and alleviating pain on the wound surface. This study aims to synthesize alginate wound dressings fortified with essential oils from St. John's Wort for its healing effects, Laurel for its antibacterial properties, and Lavender for its pain-relieving attributes. An ideal wound dressing should maintain a moist environment to prevent drying of the wound, have optimal permeability without cutting off contact with air, possess a capacity to absorb excessive wound fluid, shield the wound from foreign microorganisms, infections, and contamination, stimulate epidermal growth factor to expedite healing, offer protection against external mechanical factors, facilitate easy removal and replacement, avoid causing allergic or toxic reactions, and aid in reducing pain at the wound site. In this study, alginate films containing 3% essential oils from St. John's Wort, Laurel, and Lavender were synthesized. The prepared films were subjected to analysis for film thickness, solubility in water, liquid holding capacity, water vapor permeability, and antibacterial activities. Additionally, structural characterization was conducted through SEM and FT-IR analyses.