Yara iyileştirici bir malzeme olarak fosfat içerikli fonksiyonel kompozit hidrojeller
Phosphate-containing functional composite hydrogels as a wound healing material
  1. Tez No: 901495
  2. Yazar: GONCHA ABBASOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VURAL BÜTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Deri veya doku bütünlüğünün dış etkenler nedeniyle bozulmasına yara denir. Yara iyileşmesi vücudun yaralanma sürecine verdiği doğal tepkidir. İdeal bir yara örtüsünün görevi yara çevresinde nemli bir ortam sağlamak, yara ortamını enfeksiyondan korumak ve bağ dokusu sentezini teşvik etmektir. Geleneksel yara örtüleri yapışkan, uygulanması zor ve yara için gerekli nemli ortamı sağlayamazlar. Biyoaktif yara pansumanları iyileşmede önemli rol oynayan biyomateryallerden yapılır. Yüksek düzeyde biyolojik uyumluluğa sahiptirler ve bozulmazlar veya toksik etkiler göstermezler. Bu özellikler biyoaktif yara örtülerini diğer yara örtülerine göre üstün kılmaktadır. Bu tez çalışmasında, (I) heterojen polimerleşme sistemleri ile fosfat bazlı nano/mikro boyutta polimerik jeller, (II) serbest radikal ve kondenzasyon polimerizasyonları ile homopolimerik/kopolimerik ve iç içe geçmiş ağ (IPN) yapıda hidrojel filmler, (III) nano/mikrojel katkılanmış hidrojel filmler ve (IV) bu filmlere yerinde metal nano partikül hazırlanması ile yara iyileştirici bir malzeme olarak fosfat içerikli fonksiyonel kompozit hidrojeller hazırlanmıştır. Bu yapıların karakterizasyonunda Termal Gravimetrik Analiz (TGA), Fourier Dönüşümlü Kızılötesi (FT-IR) Spektroskopisi, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Geçirimli Elektron Mikroskobu (TEM), Zeta Potansiyel (ZP) ölçümü gibi teknikler kullanılmıştır. Ayrıca tez çalışmasında elde edilen yapıların antimikrobiyal aktivite, sitotoksisite, ilaç taşıyıcı sistem olarak kullanımı test edilerek biyomedikal alanda uygulama potansiyelleri ortaya konulmuştur. Hazırlanan hidrojel/kompozit filmlerin özellikle sağlık sektöründe yanık yaraları, trofik ülser ve diyabetik yaralar, yatak yaraları, cilt üzerinde tahriş edici yaralar vb. uygulamalar için uygun olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
A wound is defined as a disruption of the integrity of the skin or tissue resulting from external factors. Wound healing represents the body's intrinsic response to the injury process. Conventional wound dressings are adhesive, difficult to apply, and do not provide the necessary moist environment for the wound. In contrast, bioactive wound dressings are made from biomaterials that play an important role in healing. They have a high level of biocompatibility and do not degrade or show toxic effects. These properties render bioactive wound dressings superior to other wound dressings. This thesis presents the preparation of four types of hydrogel wound dressings: (I) phosphate-based nano/micro-sized polymeric gels with heterogeneous polymerization systems, (II) homopolymeric/copolymeric and interpenetrating network (IPN) hydrogel films with free radical and condensation polymerization, (III) nano/microgel doped hydrogel films, and (IV) phosphate-containing functional composite hydrogels. These were prepared by in situ metal nanoparticle preparation. The characterization of these structures was conducted using a range of techniques, including thermal gravimetric analysis (TGA), Fourier transform infrared (FT-IR) spectroscopy, scanning electron microscopy (SEM), transmission electron microscopy (TEM), and zeta potential (ZP) measurement. Moreover, the structures obtained in this thesis were tested for antimicrobial activity, cytotoxicity, and use as drug carrier systems, thereby revealing their potential for application in the biomedical field. It is our belief that the prepared hydrogel/composite films will be suitable for applications such as burn wounds, trophic ulcers and diabetic wounds, bedsores, irritating wounds on the skin, and so forth, particularly in the health sector.