Zonguldak Halkevi Karaelmas dergisi üzerine bir inceleme
A review on Zonguldak community center Karaelmas magazine
- Tez No: 825923
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE BİLGEHAN TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Cumhuriyet tarihinin önde gelen kuruluşlarından biri olan Halkevleri, halkın her alanda gelişimini sağlamak amacıyla 19 Şubat 1932'de on dört il merkezinde kurulur. Zaman içerisinde sayılarında artış görülse de 1951'de kapatılmak zorunda kalır. Halkevleri, süreç içerisinde birçok yayınla edebiyat tarihinde önemli bir yere sahip olur. Atatürk ilkelerini, inkılaplarını ve Cumhuriyet rejiminin getirilerini halka öğretmeyi esas alan Halkevleri, bununla da kalmaz ve bireyi ilgilendiren her konuda eğitimin vazgeçilmez bir parçası olur. Halkevleri ekonomik, sosyal, kültürel, siyasal, sağlık ve eğitim alanlarında faaliyet gösterir. Bireyi ve toplumu merkeze alarak halkın ihtiyaçlarına yanıt arar. Farklı idealler peşinde koşan bireyleri çatısı altında himaye eden Halkevleri, güçlü bireylerle muasır medeniyetler seviyesine ulaşmış bir toplum yaratmayı amaçlar. Halkevleri, çalışmalarını“Dil, Edebiyat ve Tarih”,“Güzel Sanatlar”,“Spor”,“Temsil”,“Sosyal Yardım”,“Köycülük”,“Halkdershaneleri ve Kurslar”,“Müze ve Sergiler”,“Kütüphane ve Yayın”olmak üzere dokuz kolda yürütür. Bunların her biri ayrı işleve sahip olsa da Dil, Edebiyat ve Tarih Kolu, Halkevlerinin yayın organlarını ortaya çıkarmak açısından ayrıca önemlidir. Halkevleri yayınladıkları kitap, gazete ve dergiler aracılığıyla hedeflerini halka daha kolay aktarma fırsatı bulur. Zonguldak Halkevi dergisi olan Karaelmas da faaliyetleriyle bu aktarımın bir örneği olur. Karaelmas'ın 13 Nisan 1938'de başlayan yayın hayatı 20 Şubat 1949'da son bulur. Dergi, bu süre zarfında toplam kırk sekiz sayı yayımlanır. Dergide Türk edebiyatının önemli isimlerinin yanı sıra yerel yazarlar ve daha önce adına fazla rastlanmayan kişilerin imzaları görülür. Genel olarak dergide şiir, hikâye, hatıra, mektup, söylev ve konferans metinleri, çeviri yazılar, coğrafya, tarih ve siyaset ile ilgili yazılar, spor, sağlık ve hukuk ile ilgili yazılar, eğitim ve kültürle ilgili yazılar, edebiyatla ilgili yazılar, Zonguldak Halkevi başta olmak üzere diğer Halkevleriyle ilgili yazılar yer alır. Haber, ilan, reklam ve fotoğraflar ile de görsel açıdan derginin içeriği zenginleştirilir. Bu çalışmada Zonguldak Halkevi tarafından yayımlanan Karaelmas dergisi genel özellikleriyle tanıtılmaya çalışılmıştır. Öncelikle Halkevlerinin gelişim süreci ve Zonguldak Halkevinden bahsedilmiştir. Akabinde Karaelmas'ın yayın süreci, şekil özellikleri, yayın politikası, yazar kadrosu ve edebî faaliyetleri hakkında bilgi verilmiş ve dergideki bütün yazıların tahlili fihristi yapılmıştır. Dergideki yazılar sayılarına, yazar adına, konu ve türlerine göre sınıflandırılmıştır. Bunun sonucunda Karaelmas'ın sanat, fikir ve edebiyat dergisi olarak faaliyet gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Community Centers, one of the leading institutions in the history of the Repuplic, was established on February 19, 1932 in fourteen provincial centers in order to ensure the development of the people in all areas. Although their numbers increased over time, they had to be closed in 1951. People's Houses have an important place in history of literature with many publications in the process. People's Houses, which are based on teaching the principles, reforms and the benefits of the Republican regime to the public, become an indispensable part of education in every subject that concerns the individual. People's Houses operate in the fields of economic, social, cultural, political, health and education. It seeks answers to the needs of the people by putting the individual and society at the center. Protecting individuals who pursue different ideals, Community Centers aim to create a society that has reached the level of contemporary civilizations with strong individuals. People's Houses work to be“Language”, Literature and History“, ”Fine Arts“, ”Sports“, ”Representation“, ”Social Aid“, ”Peasantism“, ”People's Schools and Courses“, ”Museums and Exhibitions“, ”Library and Publication". It runs in nine branches. Although each of them has a seperate function, the Language, Literature and History Branch is also important in terms of revealing the publication organs of the Community Centers. People's Houses find the opportunity to convey their gols to the public more easily through the boks, newspapers and magazines they publish. Karaelmas, the journal of the Zonguldak Community Center, becomes an example of this transfer with its activities. The publication life of Karaelmas, which started on April 13, 1938, ended on February 20, 1949. The journal is published in a total of forty-eight issues during this period. Signatures of important names of Turkish literature as well as local writers and people whose names were not frequently encountered before can be seen in the magazine. In general, poerty, stories, memoirs, letters, speeches and conference texts, translations, articles on geography, history and politics, articles on sports, health and law, articles on education and culture, articles on literature, especially Zonguldak Community Center. The are articles about other People's Houses. The content of the magazine is visually enriched with news, advertisements, advertisements and photographs. In this study, Karaelmas magazine published by Zonguldak Community Center was tried to be introduced with its general features. First of all, the development process of Community Centers and Zonguldak Community Center are mentioned. Afterwards, information was given about Karaelmas's publishing process, shape features, publication policiy, staff of writers and literary activities, and an index was made for the analysis of all the articles in the journal. The articles in the journal are classified according to their number, author's name, subject and types. As a result, it has been seen that Karaelmas operates as an art, idea and literature magazine.