Facial imprint: Effect of facial traits and expressions on traveller preferences in accommodation sharing services
Yüzün etkisi: Yüze ait özelliklerin ve yüze yansıyan ifadelerin seyahat eden kişilerin mekan paylaşım hizmetlerindeki tercihleri üzerine etkisi
- Tez No: 825922
- Danışmanlar: PROF. DR. YONCA ASLANBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Günümüzde iletişim araçlarının gelişmesine paralel olarak avcı-toplayıcı toplumdakine benzer şekilde paylaşım ekonomisi yeniden canlanmaya başlamıştır. Mekân paylaşımı paylaşım ekonomisinin başı çeken yöntemlerinden birisidir. Bu değişimlerin büyük çoğunluğu, birbirlerini daha önce tanımayanlar arasında gerçekleştiği için mekân paylaşımı yapan kişiler arasında güven oluşması gereklidir. Başka bir deyişle, birbirini tanımayan kişiler sınırlı bir süre için aynı yerde yaşamaktadırlar. Bu tez çalışmasında söz konusu paylaşım platformlarında, üyelere ait profil fotoğraflarının, seyahat eden ve mekân paylaşım platformları aracılığı ile kalacak yer bakan kişilerin mekân sahiplerine duyduğu güveni ve ilgili mekânlarda kalma tercihlerini etkilediği savunulmuş ve araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, in parallel with the development of communication tools, the sharing economy resurfaces in a similar way as in the hunter-gatherer society. Accommodation sharing is one of the leading methods of the sharing economy. Since the vast majority of accommodation sharing takes place among those who have not known each other before, trust between the people who share a place is essential. In this thesis, it is argued and researched that, during decision making of preferences to stay in the related places the profile pictures of the hosts on the accommodation sharing platforms have significant effect on trust.