Bafra Halkevi ve Altın Yaprak Dergisi
Bafra Community Center and Golden Leaf Magazine
- Tez No: 799189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRBÜZ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Cumhuriyetin ilanından sonra devlet ve halk arasındaki kopukluğu fark eden Mustafa Kemal Atatürk, yönetici kadrolarında bulunan kişilerin beklenilen düzeyde halkla temas edememesi ve bu bağlamda halkın kültürel ve sosyal yönden istenilen seviyede olmamasından dolayı çareler aramaya başlamıştır. Zira bu kopukluktan dolayı cumhuriyet rejiminin ve yapılan inkılapların halk tarafından yeteri kadar özümsenmediği görülmüş ve rejimin geleceğine yönelik kaygılar ortaya çıkmıştır. İşte bu kaygılar Halkevlerinin açılmasına giden süreci de beraberinde getirmiştir. Çünkü bu kurumlar halka Türkiye'nin yeni rejimini benimsetecek ve onların sosyo-kültürel açıdan aydınlatılmasını sağlayacaktır. Söz konusu beklentiler içerisinde 19 Şubat 1932'de 14 il merkezi başta olmak üzere halkevleri açılmaya başlamıştır. Halkevleri kapatıldığı 11 Ağustos 1951'e kadar Türkiye'nin her tarafında cumhuriyet değerlerini halka anlatmış, kültürel yönden geliştirmiş ve yaptığı yardımlarla devletin gücünü hissettirmiştir. Bu değişime kayıtsız kalmayan Samsun ilinin Bafra ilçesi ahalisi de bir yıl gibi kısa bir sürede hazırlıklarını tamamlayarak 24 Şubat 1933'te Bafra Halkevi'ni faaliyete geçirmiştir. Kuruluş aşamasında Güzel Sanatlar, Temsil, Sosyal Yardım, Spor, Kütüphane-Neşriyat, Halk Dershaneleri-Kurslar, Köycülük gibi yedi şubeye sahip olan Bafra Halkevi birkaç ay sonra da Dil-Edebiyat-Tarih şubesinin açılışını yapmış ve faaliyetlerini kapatıldığı 1951 yılına kadar sürdürmüştür. Bafra Halkevi'nin yayımladığı Altın Yaprak Dergisi ise başta tarih, edebiyat, millî günler ve eğitimle ilgili kaleme aldığı yazılar olmak üzere Bafra'nın sosyal ve kültürel hayatına canlılık kazandırmıştır. Çalışmamızda Bafra Halkevi'nin kuruluşu ve sonrasında gerçekleştirdiği çalışmalar ile Altın Yaprak dergisinde yer alan yazılar incelenmiş ve bunların Cumhuriyet devrimlerinin yerleşmesi ve Türk toplumunun modernleşmesi yolunda yapmış olduğu hizmetler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Noticing the disconnect between the state and the people after the proclamation of the Republic, Mustafa Kemal Atatürk started to seek remedies because the people in the administrative staff could not contact the public at the expected level and in this context, the people were not at the desired cultural and social level. Because of this disconnection, it was seen that the republican regime and the reforms were not sufficiently assimilated by the people, and concerns about the future of the regime arose. These concerns brought along the process leading to the opening of Community Centers. Because these institutions will make the people adopt Turkey's new regime and will enlighten them in terms of cultural and social aspects. Within these expectations, on February 19, 1932, community centers began to be opened, especially in 14 provincial centres. Until August 11, 1951, when the People's Houses were closed, they explained the values of the republic to the people all over Turkey, developed them culturally and made the power of the state felt with the aid they provided. The people of Bafra district of Samsun province, who were not indifferent to this change, completed their preparations in a short time like one year and put the Bafra Community Center into operation on February 24, 1933. Bafra Community Center, which had seven branches such as Fine Arts, Representation, Social Aid, Sports, Library-Publications, Public Classrooms-Courses, Ruralism during its establishment, opened the Language-Literature-History branch a few months later and continued its activities until 1951, when it was closed. Altın Yaprak Magazine, published by Bafra Community Center, has brought vitality to the social and cultural life of Bafra, especially the articles he wrote about history, literature, national days and education. In our study, the works carried out during and after the establishment of the Bafra Community Center and the articles in the Altın Yaprak journal were examined and the services they had done for the establishment of the Republican revolutions and the modernization of the Turkish society were tried to be revealed.