Changing places, shifting identities: The question of identity in the novels of V. S. Naipaul and Zadie Smith
Değişen mekanlar, dönüşen kimlikler: V. s. Naipaul ve Zadie Smith romanlarında kimlik sorunu
  1. Tez No: 825953
  2. Yazar: SAIDAH NAMAYANJA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL KORKUT NAYKI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Kimlikle ilgili çalışmalar çoğunlukla, yirminci yüzyılın ikinci yarısından itibaren dünyayı tanımlamaya başlayan, büyüyen çok kültürlülük hakkındadır. Bu bağlamda, kimlikle ilgili bazı teoriler, bireylerin çevrelerine göre değişen daha akışkan ve esnek kimliklere sahip olabilmeleri için melezliğe ilişkin kavramlar ortaya koymaktadır. Bu çalışma, V.S.Naipaul nin The Mimic Men ve Half a Life ve Zadie Smith in White Teeth ve On Beauty adlı romanlarında, karakterlerin kimliklerinde kendilerini buldukları yerdeki değişikliklerden etkilenebilecek sapmalara sahip olma eğiliminde olduklarını araştırmayı amaçlamaktadır. Postkolonyal araştırmalarla ilgili olarak başlıca melezlik kavramını kullanarak, bu çalışma romandaki karakterlerin melezleşmiş kimlikler geliştirerek çok kültürlü çevrelere uyum sağlayıp sağlayamama konusunda başarılı olup olamadıklarını araştırmaktadır. Bu, karakterlerin algılanma biçimlerine tepkilerinin ve dini veya sosyal topluluklarına nasıl tepki verdiklerinin kimlik oluşumuna yönelik işaretler olarak incelendiği bir metinsel analitik yöntemle yapılır. Çalışma, karakterlerin benimseyebileceği melez kimliklerin aslında istikrarsız bir durumu düşündürdüğünü ve sürekli değişime tabi olduğunu savunuyor. Çalışma, aynı zamanda Naipaul a kıyasla, Smith in karakterlerinin çok kültürlü ortamlarına uyum sağlamada daha rahat göründüklerini, ancak yaşadıkları sürecin zorlu ve krizlerle dolu olduğunu gösteriyor. Çalışmanın genel bulguları, incelenen tüm romanlarda karakterlerin kimliklerinin sürekli bir değişim içinde olduğunu, kimlik arayışı sorununu sürekli bir meydan okumaya ve bitmeyen bir tartışmaya dönüştürdüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Studies related to identity are mostly about the growing multiculturalism that has come to define the world since the latter half of the twentieth century. In this context, certain theories about identity introduce concepts related to hybridity, whereby individuals can have more fluid and flexible identities shifting in line with their environments. This study seeks to investigate the extent to which the characters in The Mimic Men and Half a Life by V.S. Naipaul and White Teeth and On Beauty by Zadie Smith tend to have shifts in identities which may be affected by changes in the places they find themselves in. Using mainly the notion of hybridity as related to postcolonial studies, the dissertation investigates in what ways the characters in these novels succeed or fail to adapt to their multicultural environments through developing hybridized identities. This is done through a textual analytical method, where characters' responses to the way they are perceived and how they react towards their religious or social bodies are examined as pointers towards identity formation. The study argues that the hybrid identities characters may adopt are in fact suggestive of an unstable position and subject to continuous changes. The study also suggests that, compared to Naipaul, Smith's characters appear more at ease in adapting to their multicultural environments although their ordeal is also tough and filled with crises. The general findings of the study suggest that in all the novels analyzed, characters' identities are in a constant shift, turning the question of the search for identity into a constant challenge and a never-ending debate.