Karışık soft/hard yüzeyli şeritten düzlemsel ses dalgasının kırınımı
Diffraction of plane waves by a strip with soft/hard faces
  1. Tez No: 825954
  2. Yazar: ALAA SERHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAY HACIVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışma, üst yüzeyinin sol tarafına yumuşak (Dirichlet) ve sağ tarafına sert (Neumann) sınır koşulları ve alt yüzeyinin tamamına yumuşak sınır koşulu uygulanan şeritten kırınan ikincil alanları araştırmaktadır. Bu çalışmada şeridin üst yüzeyindeki bağlantı noktasında ikincil kırınan alanları incelemek için Wiener-Hopf yöntemi ile Spektral İterasiyon Tekniği kullanılmıştır. Şeridin simetrik olmayan uç ayrıtlarının, şeridin üst yüzündeki ayrıtta kırınan ikincil alanlar üzerindeki etkisi, MATLAB programı kullanılarak nümerik olarak hesaplanmış ve grafikler elde edilmiştir. Problemin parametrelerin kırınan alanlar üzerindeki etkilerini göstermek için bazı grafikler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study focuses on studying the behavior of doubly diffracted fields generated by a strip. The strip has soft and hard boundary conditions on its upper face and soft boundary condition on its lower face. The study utilizes the spectral iteration technique in conjunction with the Wiener-Hopf method to analyze the doubly diffracted fields at the junction on the upper face of strip. Moreover, the research investigates how the non-symmetrical end edges of the strip impact the doubly diffracted field at the edge or junction on the upper face. This problem is solved numerically using MATLAB program and graphics were obtained. Some graphics are presented to show the effects of the problem parameters on the diffracted field.