منهج القرآن الكريم في الدعوة إلى التوحيد ودفع الإلحاد دراسة تفسيرية موضوعية
Kur'an-ı Kerim'in tevhide davet etme ve ilhadı ortadan kaldırma konusundaki yaklaşımı: Nesnel tefsirsel çalışma
  1. Tez No: 825952
  2. Yazar: MOHAMMED ABED GHENI AL-MASHHADANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HOSSAM MOUSSA MOHAMED SHOUSHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, Kur'an-ı Kerim'in tevhid çağrısındaki yaklaşımını, dilsel veya şeri olsun ateizm kavramını ve ateizmin anlamı hakkındaki müfessirlerin görüşlerini açıklığa kavuşturmayı amaçlamaktadır. Ardından da, ateistlerin Tanrı'nın varlığına dair ortaya attıkları şüphelere ve bunlara verilecek cevaba değinmiştir. Araştırma, ateizmin ilkelerini yaymada izlediği yaklaşımı açıklamış ve İslami toplumlarda çeşitli ateist tiplerini ayrıntılı olarak ortaya koymuştur. Araştırma, her türlü ateizmle mücadelede Kur'an'ın anlamını yönlendirmede tefsir ilminin rolünü göstermektedir. Bu, Allah'a davet edenler ve insanlara tevhidin anlamını ve gerekliliklerini anlamalarını sağlamaya yönelik yapılan her ciddi girişimle savaşan kötü niyetli çağrıların ortaya çıkması olarak ifade edilebilecek çalışmanın sorununa da bir çözüm mertebesindedir. Sadece bununla da kalmayan bu kötü niyetli çağrılar, yeni yöntemlerle ve çağdaş şekillerle insanları dinlerinden uzaklaştırmakta, gafil kulların gözlerini kamaştırmakta, hak ile bâtılı karıştırmalarına sebep olmakta ve onların Allah'a olan inançlarını bulandırmaktadır. Bu yüzden bu konuda yasmak ve çalışma yapmak zaruri görülmüştür. Bunun için, Kur'an-ı Kerim'de tevhidi, çeşitlerini ve gerekliliklerini gösteren ayetleri ve ateizmle mücadelede rolü olan açıklayıcı görüşleri toplamak için betimleyici tümevarımcı yaklaşımı, Ardından, toplanan bilgileri tahlil etmek ve müfessirlerin ateizme yanıt vermedeki rolünü belirtmek için analitik betimleyici yaklaşımı takip ettim ki bu bir yandan tevhide davet diğer yandan da ateizme cevap verme konusunda tefsirin rolünü vurgulayan çalışmaların azlığı olarak ifade edilebilecek araştırma boşluğunu kapatmak hedefi gütmektedir. Araştırmacının elde ettiği sonuçlardan bazıları şunlardır: Sahih İslam akidesi, ateizm ve din arasındaki çatışmada sığınılacak sığınaktır. Selim bir zihni yönlendirmek ve evrene iyi bakmak aklın üstünlüğünün delilidir. Ateizm tanımlarının farklı olmasının nedeni, ateizm tanımına meydan okuyanların inançlarındaki farklılıktan kaynaklanmaktadır. Ayrıca ateizmin sadece İslam'a yönelik olmadığı, her şeyden önce bir tanrının var olduğu inancının kökenine yönelik olduğu da ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to explain the approach of the Holy Qur'an in calling for monotheism, and to explain the concept of atheism, whether in the linguistic sense, or the legitimate meaning, and the opinion of interpreters in the meaning of atheism, and then the research touched on the suspicions raised by atheists about the existence of God and the response to them; the research has shown the approach followed by atheism in spreading its principles, and the emergence of malicious calls fighting the preachers to Allah, and every real serious attempt to understand people the meaning of tawhid, and the requirements, not only this, but These malicious calls draw people away from their religion by new means and modern forms, which fascinate the ignorant of the worshippers, clothe them with the truth in falsehood, and confuse them with their thought and belief in Allah Almighty, so it is necessary to write on this topic. In this, I followed the descriptive inductive method to track and collect the verses indicative of monotheism, its types and requirements in the Holy Quran, and the interpretative opinions that had a role in fighting atheism, and then the descriptive analytical method to analyze the collected information and derive the role of interpreters in responding to atheism, in order to fill the research gap, the researcher has reached a number of conclusions, including: that the correct Islamic faith is a safe haven in the ongoing conflict between atheism and religion, and also the universe is proof of the preponderance of this mind. Also, the reason why the definitions of atheism differ is due to the different doctrine of those who address the definition of atheism. It also turns out that atheism is not only oriented towards Islam, but is also oriented towards the origin of the belief in the existence of a God in the first place.