تحقيق كتاب الشهاب الثاقب على مُبغِض الصاحبلمؤلِّفه محمود بن عبد الله بن محمَّد البغدادي
Mahmut b. Abdullah el-Bağdadi'nin eş-Şihabu's-sakıb ala mubgidi's-sahib adlı eseri inceleme ve metin
  1. Tez No: 825955
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLHAN BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma doğası gereği giriş, iki bölüm, sonuç ve dizinlerden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırma konusu eserin bilimsel değerlendirmesi yapılmıştır. Bu bölüm iki ana başlığa ayrılmıştır. Birinci başlıkta araştırmanın önemi, hedefleri, karşılaşılan zorluklar, araştırmayı tercih etme sebepleri ele alınmıştır. İkinci başlığın altında ise altı fasıl yer almaktadır. Birinci fasıl; el yazması araştırmalarında ve el yazması kopyalarının karşılaştırılmasında izlenen yöntem ile metin üzerine yorum yapma, düzenleme ve aydınlatma yöntemini ele alan iki bölüme ayrılmıştır. İkinci fasıl yazarın yaşadığı dönemindeki bilimsel ve siyasi hayatı, üçüncü fasıl yazarın biyografisini, dördüncü fasıl kitabın genel olarak tanıtımını, beşinci fasıl yazarın kitabını yazarken izlediği yöntemi, altıncı fasıl eserin el yazması kopyalarının tanıtımı ve bu kopyalara ait bazı resimlerini içermektedir. Araştırmanın ikinci bölümde eserin tahkiki yer almaktadır. Yazar, eserine bir girişle başlamıştır. Burada kitabının önemine ve kendisinden onu telif etmesini isteyene atıfta bulunmuştur. Ardından Şiî fırkaları ve inançlarını anlatmaya geçmiş, onlara karşı, kendi kitapları ve referanslarından reddiyeler yapmıştır. Son olarak yazar, eserini Hz. Ebû Bekir ve Hz. Ömer'e sövmenin hükmünü beyan eden bir hatimeyle bitirmiştir.
Özet (Çeviri)
The nature of the investigation required dividing the research into an introduction, two main sections, a conclusion, and indices. The first section discusses the scientific study of the book, which is divided into two chapters. The first chapter addresses four requirements: the significance of the research, the reasons for choosing the topic, the research objectives, and previous studies. The second chapter addresses six requirements: the research methodology used to investigate manuscripts, which is divided into two parts: the methodology used to analyze copies and the methodology used to comment on, edit, and illuminate the text. The second requirement covers the author's scholarly and political life during his time. The third requirement includes a translation of the book's author. The fourth requirement provides a general introduction to the book. The fifth requirement explains the author's methodology in writing, and the sixth requirement presents an overview of the manuscript copies, along with some images of the manuscript. As for the second section it's starts with an introduction that clears the importance of the book and who was referred about then it moves to show up the Shiites, their divisions and their beliefs, and the following is a response to them from their books and evidence. Last but not least, he warped up with a conclusion shows the rule of cursing the two sheikhs and eventually the indexes.