تحقيق كتاب التلفيق لقطب الدين محمد الإزنيقي وحتليله
Kutbüddin İznîkî'nin et-Telfîk adlı eserinin tahkik ve tahlili
- Tez No: 836036
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHREDDİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 446
Özet
Bu çalışma, Osmanlı âlimi Kutbüddîn İznikî'nin (ö. 821/1418) Telfîkâtü'l-Mesâbîh adlı yazma eserinin İman Bölümü'nden Menâkıb Bölümü'ne kadar tahkîkini hedeflemektedir. Telfîkâtü'l-Mesâbîh, Ferrâ el-Begavî'nin (ö. 516/1122) Meṣâbîḥu's-sünne adlı eserinin Arapça şerhi olup hadisler arasındaki zahirî çelişkiyi ortadan kaldırma gayesiyle kaleme alınmıştır. Çalışma, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölüm'de eser ilmî yöntemlerle incelenmiş, İkinci Bölüm'de de eserin tahkîki yapılmıştır. Birinci Bölüm'de müellifin kimliği, hayatı, ilmî kişiliği, mezhebi, fikirleri ve eserleri gibi bilgilere yer verilerek tahkiki yapılan eseri kaleme alma amacı, el-Mesâbîh adlı eseri şerh ederken kullandığı kaynaklar, hadislerdeki çelişkiyi ortadan kaldırmada izlediği yöntem araştırılmış ve şerhin özgünlüğü anlatılmıştır. Aynı zamanda eserin yazma nüshaları tanıtılmış ve eserin tahkîkinde kullanılmak üzere seçilen nüshaların özellikleri ve izlenilen yöntem de bu bölümde ele alınmıştır. İkinci Bölüm'de ise seçilen yazma nüshalar karşılaştırılarak müellifin kaleme aldığı eserin en yakın metni ortaya konmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda eserde geçen ayet ve hadislerin kaynağı da gösterilerek okuyucuların istifadesine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is about the investigation of the book“Fabrications of the Lights”[Talfeeqat Al-masabeeh] of the Ottoman scholar Qutb Al-Din Al-Izniki (d. 821 AH / 1418 CE) and studying it scientifically. Starting from (Chapter of Faith) to the last chapter (Chapter of the tallying of Virtues). This book is regarded as an explanation of the book“Masabeeh Al-Sunnah”[the lights of the Sunnah] by Imam al-Baghawi (d. 516 AH / 1122 CE), where the aim of the inscription was to reconcile the apparently contradictory hadiths contained in the book Masabeeh al-Sunnah [the lights of the Sunnah]. This research is divided into two sections: The first section: the study section. The second section: the Investigation Section. Regarding the study section, it is the section in which a scientific study of this research was made; which aimed at introducing the author; His name, surname, scientific life and his influence. And also introducing his methodology in repelling the apparent contradiction, the definition of the rules that he used, the identification of his ideas and doctrine, the reason behind writing this book, the discovery of the sources on which he relied on in his explanation of the book Al-Masabeeh, and the clarification of the scientific material in which he exceled other explanations. This section also included a study of the hand-written manuscript copies; in terms of describing the manuscripts, mentioning the approved manuscript, and defining the researcher's methodology in the investigation and proofing. As for the second section, in which the text was produced to the closest best original version produced by the author, comparing the copies of the versions, Quran verses were attributed, and hadiths were cited.