Investigating the potential of liquefaction issue of some Iraqi dams during earthquakes
  1. Tez No: 825957
  2. Yazar: LAITH MOHAMMED MAHMOOD MAHMOOD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, zemin özelliklerinin depremler nedeniyle sıvılaşma olayını etkilemedeki kritik rolünü araştırmak için yürütülmüştür. Ayrıca bu çalışma, proje yöneticilerinin daha yüksek kararlılığa ve önemli ölçüde sağlamlığa sahip barajlar inşa etmelerine yardımcı olabilecek aktif yöntemleri vurgulamaktadır. Karakaya Barajı ile ilgili bir vaka çalışması ele alınmıştır. Bir ikincil veri toplama yaklaşımı ve birincil veri toplamaya yönelik üç araştırma yöntemi (ekstrapolasyon, doğrusal regresyon ve görüşmeler dahil) dahil olmak üzere dört araştırma yaklaşımı uygulandı. Veri kümeleri Azami, Ortalama ve Asgari'den toplandı. Fırat Nehri deşarj oranı, TC Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından değerlendirilmiştir. Sonuçlar, Azami, Ortalama ve Asgari dahil olmak üzere Karakaya Barajı çevresindeki bölgelerin ve bölgelerin gelecekte yıllık sıcaklığının önümüzdeki on yılda yaklaşık 3 ila 6 santigrat derece arasında ılımlı bir artışa tanık olacağını gösterdi. Karakaya Barajı'ndaki Fırat Nehri deşarj oranının 2029'da (100-350 m3)'den (2.590-2.640 m3)'e önemli bir artışa tanık olması, sıcaklık ve deşarj oranının sıvılaşma problemlerinin oluşumunu etkileyebileceğini açıklıyor. Karakaya Barajı altındaki toprak sıcaklığı ve kimyasal elementler önümüzdeki on yılda önemli ölçüde değişmeyecektir. 2029'da pH değeri 4,14'ten 9,74'e geniş bir aralıkta değişecektir. Karakaya Barajı altındaki topraktaki en önemli kimyasal molekül konsantrasyonu, sırasıyla 1 ve 2 μg/m2'lik minimum ve maksimum konsantrasyona karşılık gelen fosfit anyonudur. Karakaya Barajı çevresindeki depremlere ilişkin veri analizi, deprem olasılıkları sayısal olarak tahmin edilemediğinden uygulanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research is executed to investigate the critical role of soil properties in influencing the liquefaction phenomenon due to earthquakes. Also, this study highlights active methods that can help project managers construct dams that have higher stability and significant robustness. A case study is considered of the Karakaya Dam. Four research approaches were implemented, including one secondary data collection approach and three research methods to collect primary data collection, including extrapolation, linear regression, and interviews. Datasets were collected of Azami, Ortalama, and Asgari. The Euphrates River discharge rate was assessed from the Turkish Ministry of Environment and Forestry. The results indicated that the annual temperature in the future of zones and regions around the Karakaya Dam, including Azami, Ortalama, and Asgari, would witness a moderate increase of about 3 to 6 degrees Celsius next decade. The Euphrates River discharge rate at the Karakaya Dam would witness a significant increase from (100-350 m3) to (2,590-2,640 m3) in 2029, explaining that temperature and discharge rate may influence the occurrence of liquefaction problems. Soil temperature under the Karakaya Dam and chemical elements would not variate significantly next decade. The pH number will variate widely from 4.14 to 9.74 in 2029. The most significant chemical molecule concentration in the soil under the Karakaya Dam is the phosphite anion, corresponding to a minimum and maximum concentration of 1 and 2 μg/m2, respectively. Data analysis on earthquakes around the Karakaya Dam was not implemented as earthquake opportunities cannot be numerically predicted.