Nöromiyelitis optika spekturum bozukluğu hastalığında uyku bozukluklarının değerlendirilmesi
Evaluation of sleep disorders in neuromyelitis optica specturum disorder
- Tez No: 825958
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM BECKMANN, DOÇ. DR. HATİCE SABİHA TÜRE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: NMOSB'de hastalığın MSS patolojik olarak etkilediği bölgeler nedeniyle uyku bozuklukları başlangıç semptomu olabileceği gibi hastalık seyrinde herhangi bir dönemde de ortaya çıkabilir. Bu çalışmada hasta ve sağlıklı kontrol grubunda PSG, ÇULT, anketler ile uykunun özellikleri ve uyku bozukluklarının araştırılması, MSS'de etkilenen bölgelerin uyku özellikleri ile ilişkisinin araştırılması planlamıştır. Yöntem: Ocak 2022 ile Eylül 2023 tarihleri arasında NMOSB tanısı olan 26 hasta ve 20 sağlıklı gönüllü dahil olma ve dışlama ölçütlerine uygunluğuna göre çalışmaya alınmıştır. Grupların demografik verileri, hasta grubun hastalıkla ilgili verileri, MRG bulguları değerlendirildi. Gruplar prospektif olarak STOP-Bang, Epworth Uykululuk Ölçeği, Pittsburgu Uyku Kalite İndeksi, HBS tanı anketi, HBS şiddet anketlerine ek olarak uykunun nesnel değerlendirilmesi amacıyla PSG ve ÇULT kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların yaşları 19 ile 64 yaşları arasında değişmekte olup ortalama yaş 41,1±12,8, sağlıklı gönüllülerin yaşları 20 ile 49 yaşları arasında değişmekte olup ortalama yaş 37,0±10,3'dü. Hastaların 19'u (73,1) kadın, 7'si (26,9) erkek, sağlıklı gönüllülerin 13'ü (65,0) kadın, 7'si (35,0) erkekti. Hastaların ortalama BMI değeri 25,03±3,41, sağlıklı gönüllülerin 23,22±3,41'di. Hasta grubunun son EDSS değerleri ilk değerlere göre istatistiksel olarak düşüktü (p=0,003). Uyanıklıkta taşikardi varlığı hasta grubunda daha sıktı (p=0,030). NREM1 yüzdesi hasta grubunda daha yüksekti (p=0,007).
Özet (Çeviri)
Background: Due to the CNS pathological region seen in NMOSD, sleep disorders may be the initial symptoms or may occur at any time during the course of the disease. It is planned to combine the sleep characteristics of these effective patient and healthy control groups with PSG, MSULT, and questionnaires and the relationships with the sleep characteristics of the affected regions in the CNS where sleep disorders are found. Method: Between January 2022 and September 2023, 26 patients diagnosed with NMOSD and 20 healthy volunteers were included in the study according to their compliance with the inclusion and exclusion criteria. Demographic data of the groups, disease-related data of the patient group, and MRI findings were evaluated. The groups were evaluated prospectively using STOP-Bang, Epworth Sleepiness Scale, Pittsburgh Sleep Quality Index, RLS diagnostic questionnaire, RLS severity questionnaire, and PSG and MSULT for objective evaluation of sleep. Results: The ages of the patients included in the study ranged between 19 and 64 years old, with a mean age of 41.1±12.8, and the ages of healthy volunteers ranged between 20 and 49 years, and the mean age was 37.0±10.3. 19 (73.1) of the patients were female and 7 (26.9) were male, 13 (65.0) of the healthy volunteers were female and 7 (35.0) were male. The average BMI value of the patients was 25.03±3.41, and that of the healthy volunteers was 23.22±3.41. The final EDSS values of the patient group were lower than the initial values (p = 0.003). The presence of tachycardia during wakefulness was more common in the patient group (p=0.030). NREM1 percentage was higher in the patient group (p=0.007).