Overhead power line inspection using a prediction model based on system analysis surveillance of temperature using a modeled optical system
  1. Tez No: 825960
  2. Yazar: IHSAN AMJED ABDULATEEF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bir optik fiberin kırılma indisinin düzenli aralıklarla modülasyonu“Fiber”olarak bilinir. Bragg Izgara.". Sıcaklıktaki artışın referans noktasının üzerine çıkması esasına göre çalışır. ışık kaynağının dalga boyunda bir değişikliğe neden olur ve bunun tersi de geçerlidir. Bu çalışmada, biz izleme ve ölçüm için bir Fiber Bragg Izgara Sensörünün tasarımını ve analizini tartışmak belirli bir sıcaklık aralığında güç hattı sıcaklıkları. En yüksek yansıma Bragg dalga boyu, Optisystem simülasyonu ile hesaplandı. FBG sorgulayıcısı iddia ediyor sıcaklık değişikliklerinin yansıyan ışık spektrumundaki kaymalarla ilişkili olduğu.
Özet (Çeviri)
Modulation of an optical fiber's index of refraction at regular intervals is known as“Fiber Bragg Grating.”. It operates on the basis that a rise in temperature above the reference point causes a change in the wavelength of the light source, and vice versa. In this study, we discuss the design and analysis of a Fiber Bragg Grating Sensor for tracking and measuring powerline temperatures across a certain temperature range. The highest reflectance of the Bragg wavelength was calculated by Optisystem simulation. The FBG interrogator claims that temperature changes are associated with shifts in the reflected light spectrum.