Fetal umbilikal ve orta serebral arter doppler indekslerinin preeklamptik gebelerde intrauterin gelişme geriliğini belirlemedeki yeri
The role of fetal umbilical and middle cerebral artery doppler indices in determining intrauterian growth degree in preeclamptic pregnants
  1. Tez No: 825961
  2. Yazar: FİLİZ TAŞÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN DİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Obstetrics and Gynecology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Preeklamptik gebelerde umbilikal arter (UA) ve orta serebral arter (OSA) Doppler indeksleri ve bunların birbirine oranlarının İntrauterin gelişme geriliği (İUGG) ve istenmeyen doğum sonuçlarını (İSDS) belirlemedeki etkinliğini ortaya koymaktır. Materyal-Method: Çalışma prospektif olarak, 16 aylık periyotda üçüncü basamak bir hastane Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniği tarafından takip edilen 31 ile 40 haftalar arasındaki 59 preeklamptik gebe ile 63 sağlıklı gebe kontrol grubu olarak çalışma kapsamına alındı. Normal ve preeklamptik gebeler B- Mod USG ile değerlendirilmenin ardından doppler USG ile UA ve OSA doppler indeks değerleri belirlendi. UA ve OSA'den hız-zaman dalga spektrumları belirlenerek cihazın otomatik algoritmi takip edilerek sistol/diyastol oranı (S/D), rezistif indeksi (Rİ) ve pulsatilite indeksi (Pİ) değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: To reveal the effectiveness of umbilical artery (UA) and middle cerebral artery (OSA) Doppler indices and their ratios in determining intrauterine growth retardation (IUGR) and adverse birth outcomes (ISDS) in preeclamptic pregnant women. Material-Method: The study was prospectively included in the study. 59 preeclamptic pregnant women between 31 and 40 weeks of gestation and 63 healthy pregnant women, who were followed up by a tertiary hospital Gynecology and Obstetrics clinic for a 16-month period, were included in the study as a control group. After normal and preeclamptic pregnant women were evaluated with B-Mode USG, UA and OSA doppler index values were determined with Doppler USG. Velocity-time wave spectra were determined from UA and OSA and systole/diastole ratio (S/D), resistive index (RI) and pulsatility index (PI) values were calculated by following the automatic algorithm of the device.