Çokkatlı çerçeve tipi betonarme yapıların elastik zeminle dinamik etkileşimi
Dynamic interaction between frame type multistory reinforced concrete structures and elastic foundation
- Tez No: 98375
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NECMETTİN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÇOK KATLI ÇERÇEVE TIPI BETONARME YAPILARIN ELASTİK ZEMİNLE DİNAMİK ETKİLEŞİMİ ÖZET Bu tez çalışmasında, çok katlı çerçeve tipi betonarme üst yapı ile elastik zemin arasındaki dinamik etkileşim konusu üzerinde durulmuştur. Deprem sırasında üst yapmın davranışına zeminin etkisi ve bu sırada da zeminin davranışına üst yapının etkisinin araştırıldığı analiz şekline yapı-zemin dinamik etkileşim analizi adı verilmektedir. Son yıllarda deprem bölgelerinde inşa edilmiş olan çok katlı binalar, barajlar, nükleer santraller gibi önemli yapılarda yapı-zemin etkileşimi tasarımda önemli olabilmektedir. Tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümü olan birinci bölümde, konu tanıtılmakta üst yapı ile zeminden oluşan etkileşim sisteminin modellenmesi ve çözümünde kullanılan yöntemler hakkında açıklayıcı bilgi verilmektedir. İkinci bölümde, etkileşim sisteminin çözümünde kullanılan birinci grup çözüm yöntemlerinin ana başlığı olan yan sonsuz elastik ortam çözümleriyle ilgili çalışmalar ele alınmıştır. Sistemde zeminin etkisini sembolize eden yay katsayısı ve sönüm sabiti değerlerini veren empedans fonksiyonlarından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, son yıllarda etkileşim problemi çözümünde daha sık kullanılan ve tezde ikinci grup çözüm yöntemi olarak incelenen sonlu eleman yöntemi çözümlerinden bahsedilmiştir. Sonlu eleman yöntemi ile çözüm, sistemin modellenmesi, hareket denklemlerinin çözülmesi, sistemde sönüm değeri gibi konulan da kapsayacak şekilde aynntılanyla açıklanmıştır. Konuyla ilgili diğer yayınlardaki önerilere de yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise, çözümde kullanılan yöntemlerin üstünlük ve sakıncalan konusu incelenmiştir. Yöntemlerin üstün ve kısıtlayıcı yanlan çeşitli açıklamalarla beraber sunulmuştur. Karşılaştırmalı örneklerle konu detaylı biçimde ele alınmıştır. Beşinci bölümde, çok katlı çerçeve tipi bir betonarme yapının elastik zeminle dinamik etkileşimi sonlu eleman yöntemiyle incelenmiştir. Modelde yer hareketi olarak 1992 Erzincan depremi doğu-batı doğrultusu ivme kaydı kullanılmıştır. Sistemi oluşturan zemin ve betonarme çerçeve için değişik koşullan yansıtan değerler kullanılarak sistemin davranışı incelenmiştir. Sistemde çok katlı betonarme çerçevenin değişik koşullardaki davranışına ait tablo ve şekiller açıklamalanyla beraber sunulmuştur. Tezin son bölümü olan altıncı ve sonuçlar bölümünde, gerek konuyla ilgili metinlerde değinilen, gerekse sayısal çözümlerden çıkartılan sonuçlar ifade edilmiştir. Birkaç önemli sonuca kısaca değinecek olursak; ıx. Etkileşimli sistemin -dinamik özellikleri, rijit zemine mesnetli sistem halinden tamamen farklıdır.. Etkileşimli sistemde birinci doğal periyot, rijit mesnetli sistem halinden daha büyüktür. Yani etkileşimli sistemde periyot uzar.. Etkileşim nedeniyle yapı tabanındaki hareket, serbest alan hareketi ve ana kaya hareketinden farklıdır. Ayrıca rijit mesnetli sisteme göre önemli bir dönme bileşeni içerir.. Etkileşimli sistemde yer değiştirmeler artmaktadır. Ayrıca etkileşimli sistemde yapının temelindeki dönme çok katlı binalarda önemli hale gelebilmektedir. Diğer yayın ve yönetmeliklerdeki sonuçlardan da yararlanılarak tez konusu geniş bir yelpazede ele alınmıştır. x
Özet (Çeviri)
DYNAMIC INTERACTION BETWEEN FRAME TYPE MULTISTORY REINFORCED CONCRETE STRUCTURES AND ELASTIC FOUNDATION SUMMARY In this study, the dynamic interaction between frame type multistory reinforced concrete structures and elastic foundation is analyzed. During an earthquake, the existence of the soil medium effects the response of structure and meanwhile the existence of the structure effects the response of the soil. This interaction effect is called as dynamic soil-structure interaction. In recent years, many important structures such as multistory buildings, dams, nuclear power plants have been construced in seismic zones. Interaction effects for these kind of structures can be important in the earthquake resistant design. This study contains six chapters. In the first chapter, the interaction problem is defined. And the presentation of the interaction models and the analyzing methods in the soil-structre interaction is breifly introduced. In the second chapter of the study, half space analysis or interaction spring analysis is presented. This is one of the two major ways in the soil-structure interaction analysis. In this method, the effects of the soil on the structural response is taken into consederation by a series of springs and daspots which represents a theoratical half space surround the structure. The empedans functions aproach is introduced to determine these springs and dashpots values. In the third chapter, the finite element method utilization is presented in the dynanic interaction problem which is the second analysis type in this study. And a detailed description of the finite element method utilization is given including modelling, solving the equations of motions and damping in the system etc. Suggestions from the previous studies are also taken into consederation. In the fourth chapter, the advantages and disadvantages of the half space analysis and the finite element analysis are presented. Both of these methods are investigated in in a wide range and the solutions of previous investigations are also used. In the fifth chapter, a numerical example is presented. The dynamic interaction problem is analysed modelling the multistory reinforced concrete frame and elastic foundation by the finite element method. In the interaction system the response of the multistory reinforced concrete frame in different conditions is given in the form of tables and figures, including related comments. In the final chapter, the conclusions depending on the analysis and investigations are submitted. Some of these conclusions are; XI. The interaction system has different dynamic characteristics than the rigidly mounted system.. First natural period of the interaction system is longer than the rigidly mounted system.. Due to the interaction, the motion at the base of the structure is different from the free field motion and the base rock motion. And may include an important rocking component in addition to a lateral or translational component.. In the interaction system, the displacements increase with respect to rigidly mounted structures and the rocking component at the base of the structure may be significantly important for the multistory structures. In the thesis, soil-structure interaction analysis has been presented in a wide range including the other studies, books and codes. Xll