The reality of the quality of health services in disasters
Afetlerde sağlık hizmetleri kalitesinin gerçekliği
  1. Tez No: 825993
  2. Yazar: ZAHRA ALAMM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Afetlerin özellikle sağlık hizmetleri üzerinde çok net ve büyük etkileri vardır ve son yıllarda Suriye'yi etkisi altına alan savaşında bu yönde etkileri olmaktadır. Bu kapsamda bu çalışmanın amacı, Suriye'de sağlık hizmetlerinin kalitesine yönelik değerlendirmeler yapmak ve nasıl geliştirilebileceği konusunda önerilerde bulunmaktır. Bu araştırmada Kuzey Suriye'deki 7 hastanenin sağlık çalışanları ile SERVQUAL standart anketi kullanılarak yapılmıştır. Veriler SPSS'te analiz edilmiştir ve araştırmayı desteklemek için aynı hastanelerdeki yöneticilerle görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen bulgularda kullanılan ölçeğin alt boyutlarının her biri ile diğer boyutlar arasındaki ilişkinin 0,01 gibi anlamlı düzeyde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu ve bu durumunda sağlık hizmetlerinin kalitesinin çok yönlü etkileyici faktörlerinin olduğunu ve bir bütünlük içinde değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir. Yöneticiler ile yapılan görüşmede ise tüm yöneticiler, hastanelerin elektronik kayıt sistemi ile birbirine entegre edilmesini, sağlık personelinin sürekli hizmetiçi eğitiminin gerekliliğini belirtmektedirler.
Özet (Çeviri)
Disasters have very clear and big effects especially on the health services and we are focus on the war which influence Syria for the past years . The aim of this study to identify the reality of the health services during disasters and how we can improve it. So we used a survey (SERVQUAL standard questionnaire) for health workers in 7 hospitals in north syria and we analysed the result depending on SPSS and we made recommendations and we made interviews with the managers at the same hospitals to support our research and focus on the weakness points to find solutions. The results show that the relationship between each dimension and the rest of the dimensions is a positive and statistically significant relationship at a significant level of 0.01, which confirms the quality of health services and their integration with each other. These dimensions were ranked in terms of positive results (response, assurance, empathy, reliability and tangible). For interviews with managers, all doctors refer to foundation central hospitals which include all specialization and serve all patient in order to strength the health system in north Syria, Continuous medical learning for all health workers and EMR system application in all hospitals and link all the hospital by specific manner.