Otonom/insansız deniz araçlarının deniz emniyeti ve güvenliği alanında kullanım imkanlarının incelenmesi
Investigation of the usage opportunities of autonomous/unmanned marine vehicles in the field of maritime safety and security
- Tez No: 825994
- Danışmanlar: DR. FATİH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Marine Science, Marine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Emniyeti ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Teknoloji günümüzde her alanda etkisini açıkça göstermektedir. Denizcilik alanında da meydana gelen gelişmelerin en önemlilerinden biri de deniz araçlarının insansız/otonom hale getirilmesidir.“Endüstri 4.0”olarak adlandırılan süreçte hızla gelişen teknoloji ile birlikte denizde otonom/insansız araçlar hayatımızda yerini almaya başlanmıştır. Gemilerin insansız hale getirilmesi hem ticari gemiler için verimlilik hem de askeri ve güvenlik amaçlı gemiler için ülkelere güç sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında otonom/insansız deniz araçlarının deniz emniyeti ve güvenliği alanında kullanım imkanlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, literatür taramasına ilaveten üç oturumda tamamlanan bir“Delphi tekniği”çalışmasından oluşmaktadır. Literatür taraması sonucunda otonom/insansız deniz araçlarının deniz emniyeti ve güvenliği alanında kullanımına ilişkin 11 kullanım konsepti belirlenmiştir. Birinci Delphi oturumuyla katılımcı uzmanlar tarafından, literatür taraması sonucu belirlenen 11 kullanım konsepti de değerlendirmeye alınarak görüş belirtmiş ve sonucunda otonom/insansız deniz araçlarının deniz emniyeti ve güvenliği alanlarında kullanımlarına ilişkin toplam 18 farklı konsept belirlenmiştir. İkinci ve üçüncü oturumlarda ise bu 18 kullanım konsepti 5'li Likert tipi ölçekle hazırlanarak katılımcı uzmanlar tarafından tekrar değerlendirilmiştir. Çalışmada üç oturum sonunda toplam 8 kullanım konsepti üzerinde uzlaşma sağlandığı belirlenmiştir. Çalışmanın sonuçlarının özellikle ülkemizde deniz emniyeti ve güvenliği alanında otonom/insansız deniz araçlarından daha fazla faydalanılmasına yönelik çalışmalara katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, technology clearly shows its effect in every field. One of the most important developments in the maritime field is the autonomous/unmanned marine vehicles. With the rapidly developing technology in the process called“Industry 4.0”, autonomous/unmanned vehicles at sea have started to take their place in our lives. Unmanned ships provides both efficiency for merchant ships and power to countries for military and security ships. In this thesis, it is aimed to examine the possibilities of using autonomous/unmanned sea vehicles in the field of maritime safety and security.In addition to the literature review, the research consists of a“Delphi technique”study completed in three sessions. As a result of the literature review, 11 usage concepts related to the use of autonomous/unmanned marine vehicles in the field of maritime safety and security were determined. In the first Delphi session, 11 usage concepts determined as a result of the literature review were evaluated by the participating experts and they expressed their opinions, and as a result, a total of 18 different concepts were determined regarding the use of autonomous/unmanned marine vehicles in the fields of maritime safety and security. In the second and third sessions, these 18 usage concepts were prepared with a 5-point Likert type scale and re-evaluated by the participating experts. In the study, it was determined that a total of 8 usage concepts were agreed upon at the end of three sessions. It is considered that the results of the study will contribute to the studies aimed at making more use of autonomous/unmanned marine vehicles in the field of maritime safety and security, especially in our country.