Uncovering natural communication profiles in romantic couples and their link to relationship-based outcomes: A study of linguistic and paralinguistic cues
Romantik çiftlerde doğal iletişim profilleri ve bunların ilişkisel sonuçlarla bağlantılarını ortaya çıkarmak: Sözel ve sözel olmayan iletişim ipuçları üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 826000
  2. Yazar: KEVSER BEREKET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HARMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çiftlerin nasıl iletişim kurdukları daha önce kapsamlı araştırmalarla farklı yönleriyle ele alınmış ve ilişkinin doyumuyla yakından ilişkili olduğu ortaya konulmuştur. Ancak çiftlerin olumlu iletişim tarzları sergilemeleri, her zaman ilişkilerinden memnun oldukları anlamına gelmediği gibi, olumsuz iletişim biçimleri de ilişkilerin biteceğine işaret etmeyebilir. Ayrıca, mevcut olumsuz iletişim biçimlerinin gelecekteki ilişki doyumunu yordadığını gösteren araştırmalar da literatürde zaman içerisinde daha yaygın olmaya başlamıştır. Daha önceki çalışmaların çelişkili bulgulara ulaştığı göz önüne alındığında, çiftlerin farklı konuşma koşullarındaki (Çatışma, Pozitif Anı Paylaşımı, Mürekkep Lekeleri Üzerine Nötr Konuşma) iletişimini boylamsal şekilde incelememiz alandaki bu çelişkiyi daha kişi odaklı analiz yöntemleriyle aydınlatmak üzerine yoğunlaşmıştır. 3 farklı konuşma koşulunda sergilenen hem sözel (Duygulanım ve Bilişsellik Kelimeleri Kullanımı) hem de sözel olmayan (Sıra Alma Davranışları) göstergeleri kullanarak yaptığımız araştırma sonucunda 2 ayrı çift profiline ulaştık: İşbirlikçi-Tutkulu Çiftler ve Pragmatik Çiftler. Nötr ve pozitif konuşma koşullarında İşbirlikçi-Tutkulu çiftlerin Pragmatik çiftlere kıyasla üç ay sonra daha yüksek ilişki kalitesi bildirdiği sonucuna ulaştık. Sonuç olarak, bu tez çalışması, sözel ipuçlarının yanı sıra sözel olmayan iletişim ipuçlarının ve kişi tabanlı sınıflandırma yöntemlerinin kullanımının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
How couples communicate has been dealt with in different aspects by extensive and comprehensive studies before, and it has been revealed that it is closely related to relationship quality. However, the fact that couples exhibit positive communication styles does not always mean they are satisfied with their relationship, just as negative forms of communication might not indicate a relationship breakdown. Additionally, studies showing that current negative communication styles predict future relationship satisfaction have become widespread in the literature over time. Considering the conflicting findings, our longitudinal examination of couples' communication in different conversational situations (Conflict Discussion, Positive Moment Sharing, Neutral Conversation on Inkblots) is focused on illuminating conflicting findings in this area with more person-centered analysis methods. As a result of our research using both linguistic (Usage of Emotion and Cognitive Words) and paralinguistic (Turn Taking Behaviors) indicators displayed in 3 different conditions, we have reached two separate couple profiles: Cooperative-Passionate Couples and Pragmatic Couples. We found that the relationship quality of Cooperative, Passionate couples after three months is higher than that of Pragmatic couples in both neutral and positive conditions. In conclusion, this thesis study highlights the importance of paralinguistic communication cues as well as linguistic cues and the use of person-based classification methods.