Negotiated seaside town through lifestyle migration: New life practices, reproduction of space and place narratives in Urla
Yaşam tarzı göçüyle müzakere edilen sahil kasabası: Urla'da yeni yaşam pratikleri, mekânın yeniden üretimi ve yer anlatıları
  1. Tez No: 917753
  2. Yazar: BETÜL AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ SERHAT GÜNEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Geography, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 375
Özet
Yaşam biçimi göçü, yaşamı kalitesini artıracak niteliklere sahip yerlere geçici ya da sürekli hareketliliğe denk düşen bir göç biçimidir. Yeni bir yerleşime doğru idealler, istekler ve arayışlarla gerçekleşen bu hareketlilikler, yöneldikleri mekânın ekonomik, sosyal ya da kültürel niteliklerinde dönüşüme yol açabilecek sermaye türlerini de beraberlerinde getirmektedirler. Bu tez, ortak amacı daha iyi bir yaşam inşa etmek olan bu hareketliliklerin, Türkiye'de Ege Bölgesi'ndeki bir sahil kasabasının sosyo-ekonomik ve mekânsal dönüşümünde oynadığı rolü ele almaktadır. Tezin girişini takip eden ikinci bölüm, Urla'nın değişen kırsal kimliğinin göçmenlerin sermaye aktarımlarıyla ilişkisini, kent antropolojisinin makro ilişkiselliği içinde ele almaktadır. Göçmenler arası müzakereler, yerel topluluklarla ya da yerel yönetimle ilişkilenmeler ya da dernekleşmeler gibi kurumsallaşmalar da yaşam biçimi göçmenlerinin Urla'ya müdahaleleri kapsamında tartışmaya dahil edilen bileşenlerdir. Üçüncü bölüm, dönüşümün materyal çevredeki izlerine odaklanarak mekânsal ayrışmaları, yapılı ve doğal çevredeki yeni düzenlemeleri, yeni talepler ya da estetik yaklaşımlarla Urla'nın kimliğinin nasıl dönüştürüldüğünü tartışmaktadır. Son bölüm ise, göçmenlerin kırsalı kendilerine ait medya içerikleri aracılığıyla anlatı kurucular olarak nasıl çerçevelediklerini ve kır temsillerinin sosyal mekandaki pratiklerin yeniden şekillendirici potansiyelini ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Lifestyle migration is a type of migration that involves temporary or permanent resettlement to places that enhance the quality of life. These mobilities, driven by ideals, aspirations, and the pursuit of a new beginning, carry with them various forms of capital that have the potential to reshape the economic, social, or cultural fabric of their destinations. The present dissertation aims to investigate the role of these displacements, which share the same goal of building a better life, in the socio-economic and spatial transformation of a coastal town in the Aegean region of Türkiye. The second chapter following the introduction of the dissertation deals with the relationship between Urla's changing rural identity and migrants' capital transfers within the macro-relationality of urban anthropology. Intra-group negotiations of migrants, engagement with local communities or government, or institutionalizations like associations are also included in the discussion within the scope of lifestyle migrants' interventions in Urla. The third chapter of the dissertation adheres to the overarching framework of spatial reproduction interventions and capital transfers. It examines Urla's identity alterations through residential differentiation, alterations in the built and natural environment, and emerging aesthetic demands, uncovering the evidence of change within the material environment. The last chapter examines how migrants frame the rural landscape as narrators via their media content and rural representations' capacity to reshape social space practices.