Human motion monitoring for falling detection using artificial intelligence
- Tez No: 826004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞU ÇAĞDAŞ ATİLLA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Hastaneler, hasta düşmeleri ve kaymaları gibi kaza olasılığını azaltmak için hastalarının eylemlerini sürekli olarak izlemelidir. İnsan faaliyetlerinin karmaşıklığı ve davranışlarının öngörülemez doğası nedeniyle insan davranışını izlemek zordur. Sonuç olarak, insan davranışını etkilemek için kullanılan statik bir bağlantı oluşturmak zordur çünkü bireylerin belirli bir olaya tepki olarak nasıl düşüneceHastaneler, hasta düşmeleri ve kaymaları gibi kaza olasılığını azaltmak için hastalarının eylemlerini sürekli olarak izlemelidir. İnsan faaliyetlerinin karmaşıklığı ve davranışlarının öngörülemez doğası nedeniyle insan davranışını izlemek zordur. Sonuç olarak, insan davranışını etkilemek için kullanılan statik bir bağlantı oluşturmak zordur çünkü bireylerin belirli bir olaya tepki olarak nasıl düşüneceklerini veya hareket edeceklerini tahmin etmek zordur. Derin öğrenme ve veri madenciliği, türbülans tahmin modellerini etkinleştirir. Sanayi çok ilerledi. Bu çalışmada, otomatik kodlama ve diğer iki yöntem kullanılarak dört hareket türbülansı türü öngörülmüştür. Doğruluğu geliştirmek için. AEC'nin tahminleri ortalama 0.01 yanlış. Sonuç olarak, 4SFNN yöntemi, verileri her bir sınıflandırıcı için dört alana böler. Sistem şimdi yüzde 98.6025 öngörüyor. Araştırmamıza göre, PSO optimizasyonu sistem performansını artırıyor. Bayesian Normalleştirme eğitimi, önerilen sistemin performansını yüzde 98,63 doğruluk ve yüzde 0,015 MAE'ye yükseltti.klerini veya hareket edeceklerini tahmin etmek zordur. Derin öğrenme ve veri madenciliği, türbülans tahmin modellerini etkinleştirir. Sanayi çok ilerledi. Bu çalışmada, otomatik kodlama ve diğer iki yöntem kullanılarak dört hareket türbülansı türü öngörülmüştür. Doğruluğu geliştirmek için. AEC'nin tahminleri ortalama 0.01 yanlış. Sonuç olarak, 4SFNN yöntemi, verileri her bir sınıflandırıcı için dört alana böler. Sistem şimdi yüzde 98.6025 öngörüyor. Araştırmamıza göre, PSO optimizasyonu sistem performansını artırıyor. Bayesian Normalleştirme eğitimi, önerilen sistemin performansını yüzde 98,63 doğruluk ve yüzde 0,015 MAE'ye yükseltti.
Özet (Çeviri)
Hospitals must continually monitor their patients' actions to lower the chance of accidents such as patient falls and slides. Human behaviour is difficult to track due to the complexity of human activities and the unpredictable nature of their conduct. As a result, creating a static link that is used to influence human behaviour is challenging since it is hard to forecast how individuals will think or act in response to a certain event. Deep learning and data mining enable turbulence prediction models. Industry progressed greatly. This study anticipated four motion turbulence types using auto encoding and two other methods. To improve accuracy. The AEC's forecasts average 0.01 inaccuracy. Consequently, the 4SFNN method divides the data into four areas for each classifier. The system now predicts 98.6025 percent. PSO optimization boosts system performance, according to our research. Bayesian Regularization training enhanced the recommended system's performance to 98.63 percent accuracy and 0.015 percent MAE.