Wireless and batteryless instant velocity sensor for certain daily motions
Bazı günlük hareketler için kablosuz ve pilsiz anlık hız sensörü
- Tez No: 371839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Son yıllardaki elektronik entegrelerde ve mikro elektromekanik sistemlerdeki (MEMS) minyatürleştirme çalışmaları sayesinde bazı elektronik aletler ve sensörler çok düşük güç ile çalışabilmektedir. Bunlara örnek olarak; binalarda kullanılan sensörler, askeri amaçlı kullanılan sensörler, kablosuz sensör ağları gibi örnekler verilebilir. Bu sistemlerin enerjilerinin pil ile sağlanmasının bazı dezavantajları vardır. Bu dezavantajlardan bazıları: pillerin belli bir ömrü olması, pillerin içinde çevreye zararlı madde olmasıdır. Bu sistemlerın çalışması için gereken enerji düşük olduğundan, bu sistemlerde pillerin yerine minyatür çapta yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasına olanak sağlar. Genel olarak kullanılan enerji kayakları: güneş, termal, akustik ve mekaniktir ve son yıllarda da titreşim ile eneji hasatı yaygınlaşmıştır. Bu tez çalışmasında, bazı günlük haraketleri algılayabilen ve elektromanyetik indüksiyon yöntemi ile enerji hasat edebilen bir sensör tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The miniaturization studies in both integrated circuits (IC) and microelectromechanical systems (MEMS) have made it possible to have electronic systems that can operate with very low power. Sensors that are used for monitoring in the buildings, factories or military facilities and wireless sensor networks are examples of such systems. Most of these systems are powered up via batteries which may cause some problems such as replacement of the batteries or disposal of these batteries. Since these systems can operate with very low power, they can be powered up with miniature renewable energy sources. The energy sources that are used in such systems are commonly: solar, thermal, acoustical, mechanical and vibrational energy harvesting systems. Another main energy harvesting source is the ambient motion. It is possible to have a harvesting system, that utilizes human motion, which can power some small mobile equipment. In this thesis, a system is designed that harvest energy from human motion by electromagnetic induction to sense certain daily motions.