Adi ortaklıkta yönetim ve temsil
Management and representation in simple partnership
- Tez No: 826008
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL OKUTAN NİLSSON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
'Adi Ortaklıkta Yönetim ve Temsil' konulu bu tez çalışması, İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Lisansüstü Programlar Enstitüsü Özel Hukuk Doktora Programı kapsamında hazırlanmıştır. Adi ortaklık tüzel kişiliği olmayan bir kişi birliğidir. Tüzel kişiliğin bulunmaması ortaklığın iç ilişkide yönetim ve dış ilişkide temsil şeklinde koordine edilmesi gerekliliği bulunmadığı anlamına gelmez. Adi ortaklıkta da, diğer ortaklıklarda olduğu gibi bir karar mekanizması vardır ve iç ilişkide alınan bu kararların dış ilişkide temsil ile yerine getirilmesi gereklidir. Ancak adi ortaklıktaki yapıda tüzel kişiliğin bulunmaması ortaklığın değil, diğer ortakların temsil edilmesi anlamına gelir. Bu bakımdan organsal bir yönetim ve temsil faaliyetinden bahsedilemez. Adi ortaklık bakımından kanunda tanımlanmayan dolaylı temsil ilişkisi öngörüldüğü için ve ortakların temsilci olması halinde yaptıkları işlemi aynı zamanda kendi adlarına yapıyor olmaları özellik arz eder. TBK'nın 637/3'üncü maddesindeki temsil karinesi de yönetim ve temsili birbirine bağlamaktadır. Buna göre kendisine yönetim yetkisi verilen ortak temsilci kabul edilmektedir. Tezin birinci bölümünde genel olarak adi ortaklık yapısı, terminolojisi, tanımı ve unsurları incelenmiştir. Ortaklığın karar mekanizması içinde yönetim ve ortaklık kararları ayrımı ve oybirliği ile karar alınması prensibi ve bunun istisnaları ile sınırları önemli olduğu için ikinci bölümde bu hususlar ağırlıklı olarak ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, ortaklığın yönetimi, ortaklık kararları ve yönetim kararlarını birbirinden ayırmaya yarayan olağan iş ve olağanüstü ayrımı ve yöneticinin hak ve borçları konuları ele alınmıştır. Dördüncü ve son bölümde de ortaklığın temsili ele alınarak, kanunda adi ortaklık için öngörülen dolaylı ve doğrudan temsil kavramları, temsil karinesi ve temsilin sonuçları izah edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
A simple partnership is a union of persons without a legal entity. The absence of a legal entity does not mean that the partnership should not have to be coordinated as management in internal relations and representation in external relations. In simple partnerships, there is a decision mechanism like in other partnerships, and these decisions taken in internal relations must be fulfilled by representation in external relations. However, the absence of a legal entity in the structure of a simple partnership means that other partners are represented, not the partnership. In this respect, it is not possible to mention an organic management and representation activity. The indirect representation relationship, which is not defined in the Turkish Code of Obligations, is regulated in terms of simple partnership. In terms of direct representation relationship, simple partnership is additionally featured since if the partners are representatives, they also carry out the transactions on their own behalf and account. The presumption of representation in Article 637/3 of the Turkish Code of Obligations also links management and representation. Accordingly, the partner who is given management authority is considered as a representative. The first part of the thesis examines the structure of a simple partnership, its terminology, definition and elements. Since the separation of management and partnership decisions and the principle of unanimous decision-making within the decision mechanism of the simple partnership and its exceptions and limits are important, these issues are mainly discussed in the second part. In the third part, the management of the partnership, the ordinary business and extraordinary distinction, which helps to separate the partnership decisions and management decisions, and the rights and obligations of the manager are discussed. In the fourth and last chapter, the representation of the partnership is discussed and the concepts of indirect and direct representation, presumption of representation and the results of representation, which are stipulated in the law for simple partnership, are clarified.