Adi ortaklığın yönetimi ve temsili
Management and representation of ordinary partnership
  1. Tez No: 586051
  2. Yazar: TÜRKÜ DENİZ BENGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DORUK UTKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kuruluşu ve yürütülmesi belirli sınırlara dayanmayan, en temelden en karmaşık iş ilişkilere geniş uygulama alanı bulan adi ortaklık, günümüzün yaygın kullanılan şirket oluşumlarının başında gelmektedir. Adi ortaklığın tüzel kişiliği haiz olmaması, kuruluşundaki kolaylıkla seri ve rasyonel bir yapı sağlasa da yanında bir takım sıkıntıları da beraberinde getirmektedir.“Adi Ortaklık Sözleşmesi”, Türk Borçlar Kanunu'nun“Özel Borç İlişkileri”başlığı altında yer alan 18. Bölümü'nde düzenlenme alanı bulmuştur. Adi ortaklıkta ortaklığın temsil hükümleri, Türk Borçlar Kanunu'nun 637 ve 638 inci maddelerinde; yönetim hükümleri ise 625. maddesinde düzenlenmiştir. Temsile ve yönetime ilişkin tüm hükümler birlikte değerlendirildiğinde ortaklıkta özel düzenlemelerin bulunmadığı noktalarda adi ortaklığın üçüncü kişilerle olan ilişkilerinde Türk Borçlar Kanunu'nun genel hükümleri uygulama alanı bulacaktır. Çalışma kapsamında, adi ortaklığın tüzel kişiliğinin bulunmamasının en önemli sonucunun hem ortaklar arasındaki iç ilişkilerde (yönetim) hem de üçüncü şahıslarla kurulan dış ilişkide (temsil) kendine özgü bir yapısı olduğu tespit edilmiştir. Adi ortaklıkta temsil ile yönetime ilişkin olarak uygulamada yaşanan sıkıntılara katkıda bulunmak ve konuya ilişkin ayrıntıları ortaya koyabilmek amacıyla seçtiğimiz tez çalışmamızın birinci bölümünde“Adi Ortaklığın Yönetimi”hususu irdelenmiş; bu bölümde yönetim ve yönetici kavramları detaylı olarak açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde“Adi Ortaklığın Temsili”başlığı altında temsil çeşitleri ile temsil hükümlerinin sona ermesi kavramı detaylandırılmıştır.“Adi Ortaklığın Birlikte Yönetimi - Temsili Hükümleri Neticesinde Doğan Hukuki Kavramlar ve Sonuçları”başlıklı son bölümde de adi ortaklığın hak süjesi olmaması sebebiyle taraf sıfatının bulunmaması sonucu meydana gelen elbirliği mülkiyet ve müteselsil sorumluluk kavramlarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The unincorporated partnership of which the incorporation and administration does not rely on certain limits and which have an extensive application area from the formation of the most basic business relations to the most complex organizations is one of the most commonly used company formations of present day. Even though the facts that the unincorporated partnership does not have a legal personality and that its incorporation is easy are alluring elements of the unincorporated partnerships, it also brings forth certain problems along with it. The“Unincorporated Partnership Agreement”is regulated in the Section 18 under the title“Private Debt Relations”of the Turkish Code of Obligations. The provisions of the representation of the partnership in the unincorporated partnership are regulated in articles 637 and 638 of the Turkish Code of Obligations; its management is regulated in Article 625. When all provisions related to the representation and management are considered together, the general provisions of the Turkish Code of Obligations find an application area in the relations of the unincorporated partnership with third parties for matters where there are no specific regulations in the partnership. Within the scope of this study, it is determined that the most important result of the absence of legal personality of the unincorporated partnership is the unique structure both in the internal relations (management) between the partners and in the external relations established with third parties (representation). In the first part of our thesis study which we have chosen in order to contribute to the problems experienced in practice in relation to the representation and management of the unincorporated partnership and to set forth the details on the subject matter,“Management of the Unincorporated Partnership”is examined and the concepts of management and manager are explained in detail in this part. In the second part of the study, the concept of representation types and termination of representation provisions under the title“Representation of Unincorporated Partnership”are detailed. In the last part titled“Legal Concepts Arising in result of Joint Management - Representation Provisions of Unincorporated Partnership and their Consequences”, the concepts of joint ownership and several liability arising as a result of the fact that the unincorporated partnership does not have party capacity since the unincorporated partnership is not a subject of right.