Akut böbrek hasarının belirlenmesinde perfüzyon indeksi ve kan gazı değerlerinin akın ve rıfle skorlama sistemleriyle karşılaştırılması
Comparison of perfusion index and blood gas values in determining acute kidney injury with akin and rifle scoring systems
- Tez No: 826007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ÖRÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç; Çalışmamızda acil serviste akut böbrek yetmezliği tanısı alan hastaların periferikperfüzyon indekslerinin değerlendirilerek AKIN ve RİFLE skorlama sistemleriyle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot; Çalışmaya Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi 26.07.2022 tarih ve 2022.143.07.10 sayılı etik kurul onayı alındıktan sonra başlanmıştır. Çalışma prospektif tanımlayıcı bir çalışmadır. Bulgular; Bu çalışmaya toplamda 96 hasta dahil edilmiştir. Çalışma metodolojik olarak 66 olgu (%69) ve 30 kontrol (%31) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Olgu kontrol grubu arasında hipertansiyon (p=0,001), KAH (p=0,009), pH (p=0,015), HCO3 (p=0,001), sodyum (p=0,001), PerfuzyonIndeksı (p=0,001), Ure (p=0,001), ve Kreatının (p=0,001) değişkenleri yönünden istatistiksel olarak anlamlı farklar saptanmıştır. AKIN Skora göre çalışmaya katılan hastaların %63,6'sının Evre 1'de olduğu saptanmıştır. Evre 2 ve 3 sırası ile %28,8 ve %7,6 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim:Our study aimed to evaluatethe peripheral perfusion index values of patients diagnosed with acute kidney failure in the emergency department and compare them with the AKIN and RIFLE scoring systems. Materials and Methods: The study commence dafter obtaining ethical approval from the Namik Kemal University Medical Faculty in Tekirdag on 26.07.2022 with the reference number [2022.143.07.10]. This research is a prospective descriptive study. Results: A total of 96 patients were included in this study. Methodologically, the study was divided into two groups: 66 cases (69%) and 30 controls (31%). Statistically significant differences were observed between the case-control groups in terms of hypertension (p=0.001), CAD (p=0.009), pH (p=0.015), HCO3 (p=0.001), sodium (p=0.001), Perfusion Index (p=0.001), Urea (p=0.001), and Creatinine (p=0.001). Accordingtothe AKIN Score, 63.6% of thepatients were determined to be in Stage 1. Stages 2 and 3 were found to be 28.8% and 7.6%, respectively.