Lojistik faaliyetler ve gümrük işlem maliyetleri: Türkiye'deki durumun analizi
Logistics activity and customs procedures costs: An analysis of Turkey's current situation
- Tez No: 826032
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL SİGALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bilgi lojistiğinin en keskin şekilde işlendiği lojistik faaliyet olan gümrük işlemlerinin maliyetleri, diğer lojistik faaliyetlere ve tedarik sürecine önemli ölçüde etki etmektedir. Tedarik zinciri, bilgi ve malzeme tedarikinin kesintisiz olarak sürdürüldüğü ve işletmelerin ticari güçlerini ispatlamak için etkin yönetim biçimleri aradığı bir alandır. Hammaddenin arzından başlayan, son tüketiciden gelecek geri bildirimin işlenmesine kadar olan süreçte zincirin en önemli çözüm ortağı ise lojistiktir. Bu çözüm ortaklığında bilginin doğru ve kesintisiz şekilde işlenebilmesi ve en önemlisi maliyet faydası gözeterek sürecin yürütülmesi için gümrük işlem maliyetleri doğru şekilde yönetilmelidir. Bu çalışmada lojistik faaliyetler oluşturduğu maliyet nitelikleri dahilinde sıralanmış ve sonrasında gümrük işlemleri hakkında detaylı bir anlatım yapılmıştır. Çalışmanın amacı lojistik faaliyetler içerisinde yer almakta olan gümrük işlemlerine ait maliyetleri artırıcı unsurlarının belirlenmesi ve Türkiye özelinde gümrük işlemlerinin maliyet durumunun nitel olarak analiz edilmesidir. Nitel bulgulara ulaşmak için lojistik sektörünün paydaşı olarak çalışan kişilerden oluşan bir katılımcı grubuyla anket çalışması yürütülmüştür, Türkiye'deki güncel durum hakkında analiz gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ayrıca gümrük işlemlerinde meydana gelen verimsizliklere karşı çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Customs procedure costs that deeply processed information logistics, affect other logistics activities and the supply chain. The supply chain is a field that the supply of information and materials is constantly maintained and businesses seek effective forms of management to prove their trading strength. Logistics is the most important business partner of the supply chain, which extends from raw material production to the feedback process of the end consumer. Customs procedures costs must be managed correctly to process information accurately and uninterruptedly and most importantly to carry out the process by considering cost benefits in this solution partnership. In this study, logistics activities and specificalities of their costs were listed, followed by a detailed explanation of customs procedures. The aim of the study is to determine the factors that increase the costs of customs procedures within logistics activities and to qualitatively analyze the cost situation of customs procedures in Turkey. To reach qualitative findings, a survey was conducted with a group of individuals working as stakeholders in the logistics sector, and an analysis of the current situation in Turkey was carried out. Also was offered solution offers to the unproductivity of customs procedures.