Lojistik faaliyetlerin rekabet üstünlüğü üzerindeki etkisi: Perakende lojistiği üzerine bir araştırma
The effect of logistics activities on competitive advantage: A research on retaillogistics
  1. Tez No: 981555
  2. Yazar: MERT AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
Özet
Lojistik faaliyetlerinin artmasının temellinde küreselleşmenin hızla artması bulunmaktadır. Lojistik, günden güne yenilenerek ağlarını genişletmektedir. Türkiye coğrafik açıdan önemli bir konumda bulunması sebebiyle, çeşitli lojistik faaliyetlerinin gerçekleştiği önemli bir ticari ülke konumundadır. Türkiye'de lojistik ağların genişlemesiyle birlikte yeni sektörler oluşmuştur. Bu sektörlerden biri de perakendeciliktir. Perakendecilik, insanların alışveriş yapma şekillerinin fiziki mağazalar dışında online sistemlere taşınmasına ve ürünlerin satışının yapılmasına kolaylık sağlamıştır. Hizmet ve ürünlerin tüketiciye ulaşması konusunda kolaylık sağlamaktadır. Perakendecilik sektörünün oluşmasının ardından perakende lojistik faaliyetlerinin yapılmasına olanak sağlamıştır. Bir ürünün tedarikçiden alınıp son tüketiciye ulaştığı sistemsel süreci kapsamaktadır. Perakende lojistik faaliyetlerinde ürünün kaynağının belirlenip, sipariş işleme sürecinin başlamasıyla faaliyetler işlevini yerine getirmeye başlamaktadır. Müşteri profilinin belirlenmesi, talep tahminlerinin yapılması, tedarikçi seçimi, sipariş işleme, satın alma, elleçleme, depolama, ambalajlama, antrepo işlemleri, gümrük ve sigortalama ve müşteri hizmetleri alanını oluşturmaktadır. Perakende lojistiğinin gerçekleşmesinde bir diğer önemli kavram ise taşıma türünün belirlenmesi ve taşıma türlerinin alternatifliğidir. Tüm bu koşulların sağlanması coğrafik konum, gelişmiş lojistik ağlar ile ülkemizde perakende lojistiğinin sorunsuz ilerlemesini sağlayacak olan temel etkenlerdir. Talep gören işletmeler arasında rekabet devamlı oluşmaktadır. Rekabet üstünlüğü kavramının ortaya çıkması ile birlikte işletmelerin yenilikçi, dinamik ve küreselleşme üzerine gitmesi büyük önem taşımaktadır. Rekabet bir işletmenin kendini revize etmesine de olanak sağlamaktadır. Standartlarını zorlayan ve kendi ürünlerini iyi pazarlayan, teknolojik sistemlerin aktif kullanımı sağlayan işletmeler her zaman sektörde rekabet üstünlüğünü sağlayarak bir adım önde olmaya devam edeceklerdir. Rekabet üstünlüğünün sağlanmasının bir diğer önemli unsuru ise müşteri kavramıdır. İşletmeler potansiyel müşteriyi elinde tutarak ve trendler doğrultusunda yeni ürün satışı sağlayarak pazardaki paylarını en yüksek seviyede tutabilmektedir.
Özet (Çeviri)
We can say that the rapid increase in globalization is the basis of the increase in logistics activities. Logistics activities are renewing and expanding their networks day by day. Since our country is located in an important geographical location, it is an important commercial country where various logistics activities are carried out. With the expansion of logistics networks in Turkey, new sectors have emerged, one of which is Retailing. Retailing has made it easier for people to move their shopping habits from physical stores to online systems and sell products. It facilitates the delivery of goods and services to the consumer. After the formation of the retail sector, it has enabled retail logistics activities to be carried out. It covers the systematic process in which a product is received from the supplier and reaches the end consumer. In retail logistics activities, activities begin to fulfill their function with the determination of the source of the product and the start of the order processing process. Determination of the current customer profile, Making demand estimates, Supplier selection, Order processing, Purchasing, handling, storage, packaging, warehouse operations, customs and insurance and finally customer services constitute the area. Another important concept in the realization of retail logistics is the determination of the type of transportation and the alternativeness of transportation types. Providing all these conditions, geographical location, equipped logistics networks are the basic factors that will ensure the smooth progress of retail logistics in our country. In the continuation of the process, competition will begin among the businesses in demand. With the emergence of the concept of competitive advantage, it is of great importance for businesses to be innovative, dynamic and globalized. Competition also allows a business to revise itself. Businesses that push their standards, market their own products well, and actively use technological products will always continue to be one step ahead by providing competitive advantage in the sector. Another important element of providing competitive advantage is the concept of customer. Businesses can keep their market share at the highest level by holding potential customers and providing new product sales in line with trends.