Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Acil Servisi'ne Covid 19 Pandemi öncesi ve Pandemi dönemi başvuran hastalarda adli vaka dağılımı
Distribution of forensic cases in applications to the emergency department of a University Hospital in the year of the pandemic onset and one year before
- Tez No: 826048
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmada, COVID-19 pandemisi öncesi ve sırasında acil servise başvuran adli vakaların özelliklerindeki değişimin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu gözlemsel kesitsel çalışma, 1 Nisan 2019 ve 31 Mart 2021 tarihleri arasında, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Acil Tıp Anabilim dalında gerçekleştirildi. 1 Nisan 2019 ile 31 Mart 2020 arasındaki dönem“COVID-19 pandemi öncesi dönem”(n = 1101), 1 Nisan 2020 ile 31 Mart 2021 arasındaki dönem ise“COVID-19 pandemi dönemi”(n = 685) olarak tanımlandı. Acil servise başvuran olguların dosyaları retrospektif olarak hastane kayıtlarından incelendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen toplam 1786 adli vakanın %71,6'sı erkekti ve yaş ortalaması 32,68 ± 15,67 yıldı. En sık vaka tipleri %28,7 darp/cebir, %25,1 araç içi trafik kazası ve %20,9 iş yeri kazasıydı. Olguların %61,6'sı pandemi öncesi dönemde başvurmuşken, %38,4'ü pandemi döneminde başvurdu. Pandemi öncesi dönemle karşılaştırıldığında, pandemi döneminde acil servis başvuruları arasında adli vaka sıklığının anlamlı düzeyde arttığı görüldü (%1,5 vs %1,7, p = 0,001).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the changes in the characteristics of forensic cases admitted to the emergency department before and during the COVID-19 pandemic. Methods: This observational cross-sectional study was conducted between April 1, 2019 and March 31, 2021 at the Department of Emergency Medicine, Tekirdag Namik Kemal University. The period between April 1, 2019 and March 31, 2020 was defined as the“COVID-19 pre-pandemic period”(n = 1101), and the period between April 1, 2020 and March 31, 2021 was defined as the“COVID-19 pandemic period”(n = 685). The files of the patients admitted to the emergency department were retrospectively analyzed from hospital records. Results: Of the 1786 forensic cases included in the study, 71.6% were male and the mean age was 32.68 ± 15.67 years. The most common case types were 28.7% assault/ battery, 25.1% road traffic accidents and 20.9% occupational accidents. While 61.6% of the cases presented in the pre-pandemic period, 38.4% presented during the pandemic period. Compared to the pre-pandemic period, the frequency of forensic cases among emergency department admissions increased significantly during the pandemic period (1.5% vs 1.7%, p = 0.001).