Anadolu'da kültürü yapılan bazı asma (Vitis vinifera L.) çeşitlerinin polen, meyve ve tohum morfolojilerinin karşılaştırılması
Comparison of pollen, fruit and seed morphology of some grapevine (Vitis vinifera L.) cultivars cultivated in Anatolia
  1. Tez No: 826058
  2. Yazar: KUTLU SALİHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALİP ÇETER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Morfoloji, Biology, Botany, Morphology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Üzüm insanlık tarihinin ilk evcilleştirilen türlerinden biridir. İlk kültüre alımından günümüze kadar artan bir ilgi ile tarımına devam edilmektedir. Dünya üzerindeki coğrafik, sosyoekonomik ve kültürel farklılıkların etkisi nedeniyle, üzümlerin tüketim şekilleri de çeşitlenmiştir. Kozmopolit bir dağılıma sahip olmasının yanı sıra tüketim çeşitliliğindeki artış farklı asma çeşitlerinin üretimine neden olmuştur. Günümüzde mevcut olan sayısız asma çeşitlerinin tanınması için morfolojik yöntemler başta olmak üzere birçok yöntem kullanılmaktadır. Bu çalışmada Kırşehir ilinin Toklümen köyü bağlarında yetiştirilen Öküzgözü, Narince, Syrah, Boğazkere, Kalecik Karası, Viognier, Malbec, Sauvignon Blanch çeşitlerinin polen, tohum ve meyve morfolojileri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Stereo ve ışık mikroskobu ve cicel karakterlerinin ölçümlerinin yanında elektron mikroskobu kullanılarak incelenen yapılarda yüzey süslenmeleri gibi nitel karakterlerin tespiti de yapılmıştır. Çalışma sonucunda çalışılan çeşitlerin polen, tohum ve meyve yapılarının çeşitlere göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Bu farklılıkların çevresel faktörlerin yanında çeşitlerin genetik özelliklerinden de kaynaklandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The grape is one of the first domesticated species in human history. From the first cultivation to the present day, its cultivation continues with an increasing interest. Due to the geographical, socioeconomic and cultural differences around the world, the consumption patterns of grapes have also diversified. In addition to having a cosmopolitan distribution, the increase in consumption diversity has led to the production of different vine varieties. Nowadays, many methods, especially morphological methods, are used for the recognition of the numerous grapevine varieties available. In this study, pollen, seed and fruit morphology of Öküzgözü, Narince, Syrah, Boğazkere, Kalecik Karası, Viognier, Malbec, Sauvignon Blanch cultivars grown in Toklümen village vineyards of Kırşehir province were analysed in detail. In addition to the measurements of quantitative characters by stereo and light microscopy, qualitative characters such as surface ornaments were also determined using electron microscopy. As a result of the study, it was determined that the pollen, seed and fruit structures of the studied varieties differed according to the varieties. It is thought that these differences are caused by the genetic characteristics of the varieties as well as environmental factors.