The impact of organizational behaviour on change strategies
Örgütsel davranışın değişim stratejileri üzerindeki etkisi
- Tez No: 826080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZAHAT HANZADE URALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bir yandan örgütün performansını etkileyen, diğer yandan stratejik yönünü belirleyen en önemli örgütsel değişimlerden biri olarak örgüt kültürü ve örgütsel davranış kavramına olan ilgi artmıştır. Buna göre bu araştırmanın amacı, proaktif, savunmacı, analitik ve duyarlı olarak temsil edilen unsurları ile temsil edilen örgütsel davranış öğelerinin (örgütsel değerler, örgütsel inançlar, örgütsel anlaşmalar ve örgütsel normlar) stratejik yönü belirlemedeki etkisini ortaya koymaktır. organizasyondaki stratejiler ve bir bütün olarak değişim yönetiminin bunlar üzerindeki etkisi. Bu çalışma, organizasyon davranışının değişim yönetimi üzerindeki nedensel etkilerini araştırmıştır. Araştırma tasarımı, tanımlayıcı tarama araştırması ve gözlem tasarımının kullanılmasına dayanmaktadır. Hipotezleri test etmek için verilerin sistematik olarak toplanmasına ve analizine izin verdiği için betimsel anket tasarımı kullanılmıştır. Çalışma Cidde'de, yalın ve çevik yaklaşımıyla Suudi Arabistan'da en hızlı büyüyen danışmanlık şirketlerinden biri olan BASEQAT Consulting Company'de yapıldı. Çalışma, 3 yönetici ortak, 8 danışman, 15 ortak, 30 müşteri, 10 idari personel, 5 geliştirme ortağı ve 20 diğer paydaşı içeren kilit katılımcıları hedefledi ve rastgele seçilen 91 katılımcıdan oluşan toplam bir örneklem oluşturdu. Çalışma, veri toplamak için görüşme programı ve yapılandırılmış anket kullandı. Çalışma, yöneticilerin katılımcılarının %77'sinin, kuruluş davranışlarının bir parçası olarak kuruluş inançları ve değerlerinin değişim yönetimini etkilediği konusunda bir şekilde hemfikir olduğunu ve yanıt verenlerin çoğunun, kuruluş davranışının bir parçası olarak çalışan tutumlarının değişim yönetimini etkilediği konusunda kesinlikle hemfikir olduğunu ortaya çıkardı. Organizasyon Normlarının Değişim Yönetimi üzerinde önemli bir etkisi yokken, Üst Yönetimin Desteğinin bir organizasyonda Değişim Yönetimi üzerinde önemli bir etkisi vardır. Dolayısıyla bu çalışmanın değeri, örgütsel davranış kavramı ve değişim yönetimi stratejilerinin bu yüzyılda hayati çağdaş alanlar arasında yer alması nedeniyle, pazarı işgal eden modern çalışmalardan biri olmasına yansımıştır. Örgüt faaliyetlerini anlamanın, çevredeki olguları özümsemenin, örgüt içindeki ve dışındaki engellere köklü çözümler getirmenin temel yollarından biri de budur. Bu tür araştırmaların dış geçerliliği sınırlı olabilir ve Araştırmanın sınırlamaları şunlardı: 1. Örgütsel davranış kavramının karmaşıklığı ve çok çeşitli kuruluşlar nedeniyle ve Örgüt kültürü bir firmadan diğerine farklılık gösterir. 2. Sadece 9 ay sürdüğü için araştırmayı yürütmek için zaman eksikliği. 3. Firma belgelerine tam erişim eksikliği. Bu doğrultuda araştırmanın sonunda, bu araştırmanın konusunun devamlılığına katkı sağlayacak ve aynı konuyla ilgilenen diğer araştırmacılara kaynak teşkil edecek bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Importance in the conceptual of organizational culture and organizational behavior has grown as one of the most significant organizational changes affecting the execution of organization on the one side and in determine its strategic leading on the other side. Accordingly, the purpose from this research is to detect the effect of the organizational behavior items that appeared in (values, beliefs, agreements, and norms) of organization in determine the strategic leading with its elements represented in proactive, defensive, analytical and responsive strategies in the organization, and the impact of change management on them as a whole. This research examined the occasional effects of organization behavior on change management, the study designing based on use descriptive survey research and observations. Descriptive survey used in order to allows for systematic collection data and analyzing this data that test hypothesis. This study located in Jeddah City at BASEQAT Consulting Company, this company is one of the speedy growing consulting companies within Saudi Arabia through their graceful, adaptable and agile approach. In this study the target key respondents included 3 managing partners, 8 consultants, 15 associates, 30 customers, 10 administrative staff, 5 partners of development and 20 different stakeholders giving a total sample of 91 participants which were selected at random and according to their consent on. This study utilizes structured questionnaire to collect data. The research discovered that 77% of the managers participants somehow agree that organizational beliefs and values are important as part of organizational behaviors impacts changes and fore most respondents highly agreed that employee attitudes is involved as part of organizational behavior and impacts the changes. Then it's discovered that organizational Norms doesn't have a significant impacts on Change Management process while the Supporting by Top Management in the company have a significant impacts on Change Management process in an organization. Therefore, values of this research were reflected in fact that it is one of the modern studies that occupy the market, as the conception of organizational behavior and change management strategies are among the vital contemporary fields in this century. And one of the essential ways to understand the organization's activities, absorb the surrounding phenomena, and reach radical solutions to the obstacles inside and outside the organization. The exterior authenticity for these types of research could be limited, so limitations of this research was: 1. Due to the intricacy of the organizational behavior conception and the wide diversity of organizations and organizational culture differs from one firm to another. 2. Lack of time to carry out the research, as it lasted for only 9 months. 3. Lack of full-access to firm documents. Accordingly, at the end of the research, we proposed some recommendations that will contribute to the continuity of the subject of this research and to serve as a reference for the next researchers who interested in the same topic.