Acil servis asistanlarının cerrahi krikotirotomi hakkındaki özgüven ve uygulama becerileri üzerine simülasyon eğitiminin etkisi
The effect of simulation training on the self-confidence and application skills of emergency service residents about surgical cricothyrotomy
- Tez No: 826092
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRAY ÇETE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, cerrahi krikotirotomi simülasyon eğitiminin asistan hekimlerin özgüveni üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Cerrahi krikotirotomi, tıbbi acil durumlarda kritik bir girişimdirve doktorların bu beceriyi kendinden emin bir şekilde uygulamaları hayati öneme sahiptir. Araştırmada acil servisimizde çalışmakta olan asistan doktorlara tanımlayıcı bilgileri içeren anket soruları ve cerrahi krikotirotomi hakkında bilgi ve özgüven düzeyini ölçen ön test değerlendirme soruları yönlendirilmiş ve sonrasında sözel ve görsel eğitim verilmiştir. Her asistanın oluşturduğumuz hayvan modeli üzerinden pratik eğitim alıp en az bir defa maket üzerinde uygulamayı tecrübe etmesi sağlanmıştır. Eğitim sonrası ''Prosedürel Becerilerin Doğrudan Gözlemlenmesi (DOPS)“ ile işlem süresi ve işlem basamaklarının puanlaması yapılıp son olarak işlem sonrası son test değerlendirme formu doldurmaları istenmiştir. Eğitim öncesi ve sonrası değerlendirmeler incelendiğinde, katılımcıların cerrahi hava yolu yönetimi konusundaki bilgi düzeyi ve özgüvenlerinin eğitim sonrasında arttığı belirlenmiştir. Ayrıca, işlem süresi ile ”Prosedürel Becerilerin Doğrudan Gözlemlenmesi" (DOPS) sonuçları arasında negatif bir ilişki bulunmuş ve eğitim sonrası değerlendirme ortalamaları ile eğitim öncesi değerlendirme ortalamaları arasında pozitif bir ilişki saptanmıştır. Sonuçlar, cerrahi krikotirotomi simülasyon eğitiminin doktorlara bu kritik beceriyi öğrenme ve uygulama konusunda yardımcı olduğunu göstermektedir. Bu eğitim, doktorların acil durumlara daha fazla özgüvenle yaklaşmalarını sağlar ve bu da hastaların daha iyi bakımına katkıda bulunabilir. Bu çalışma, cerrahi eğitimde simülasyonun önemini vurgulamakta ve doktorlara kritik becerileri öğrenmelerinde destek olan bir eğitim yöntemi olarak cerrahi krikotirotomi simülasyon eğitimini önermektedir. Ayrıca, bu tür eğitimlerin doktorların özgüvenini artırabileceği ve hasta güvenliğini geliştirebileceği düşünülerek bu konunun düşünülmesini teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to investigate the effect of surgical cricothyrotomy simulation training on the self-confidence of resident physicians. Surgical cricothyrotomy is a critical procedure in medical emergencies, and it is essential for doctors to confidently perform this skill as it can be a matter of life and deat. In the research, resident doctors working in our emergency department were directed to descriptive questionnaire items containing their demographic information and pre-test assessment questions measuring their knowledge and confidence levels regarding surgical cricothyrotomy. Subsequently, verbal and visual training was provided. Each resident received practical training on the animal model we created and had the opportunity to practice the procedure on a mannequin at least once. After the training,“Direct Observation of Procedural Skills (DOPS)”was used to assess the procedure's duration and steps, and finally, they were asked to fill out a post-test evaluation form. When the pre-training and post-training evaluations were examined, it was determined that participants' knowledge level and confidence in surgical airway management increased after the training. Furthermore, a negative relationship was found between the procedure duration and the results of“Direct Observation of Procedural Skills”(DOPS), and a positive relationship was detected between post-training evaluation averages and pre-training evaluation averages. The results indicate that surgical cricothyrotomy simulation training helps doctors learn and apply this critical skill. This training enables doctors to approach emergencies with more confidence, potentially contributing to better patient care. This study emphasizes the importance of simulation in surgical education and recommends surgical cricothyrotomy simulation training as an educational method that supports doctors in learning critical skills. Moreover, it encourages consideration of this topic, as such training can enhance doctors' self-confidence and improve patient safety.