Okul bahçelerinde sürdürülebilirlik temalı oyun alanlarının çocukların çevre farkındalığına etkisinin incelenmesi
Examining the effect of sustainability-themed playgrounds in school gardens on children's environmental awareness
- Tez No: 826100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları kapsamında düzenlenen okul bahçeleri ve bahçe uygulamalarının 36-66 aylık çocukların çevre farkındalıklarına etkisini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu Mersin ili Tarsus ilçesinde bulunan bağımsız anaokullarına devam eden 36-66 aylık 57 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak literatürün ayrıntılı olarak taranmasından sonra oluşturulmuş iki yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Hazırlanan görüşme formları çocukların çevre farkındalığı ile ilgili genel bakış açış açılarını belirlemeye yönelik kontrol grubu ve deney grubu çocuklara uygulanan 8 hikâye sorusu ve deney grubuna müdehaleden sonra uygulanan 9 bahçe sorusundan oluşmaktadır. Araştırmada görüşmelerde çocukların verdikleri cevaplar içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Verilerin çözümlenme süreci; ön hazırlık, nitel verileri kodlama, temalara ulaşma ve nitel bulguları yorumlama ve raporlaştırma aşamalarından oluşmuştur. Yapılan güvenirlik hesaplaması sonucunda çalışmanın ön test güvenirliği %94 son test güvenirliği %96 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak gerçekleştirilen bahçe uygulamalarının çocukların atık yönetimi, biyoçeşitlilik, yenilenebilir enerji ve su tasarrufu hakkında bilgi sahibi olup farkındalık geliştirmelerine destek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the effect of school gardens and garden practices organized within the scope of the Sustainable Development Goals on the environmental awareness of children aged 36-66 months. The study group of the research consists of 57 children aged 36-66 months who are enrolled in independent kindergartens in Tarsus district of Mersin province. In the study, two semi-structured interview forms created after a detailed review of the literature were used as data collection tools. The prepared interview forms consist of 8 story questions applied to the control group and experimental group children to determine the general perspectives of the children about environmental awareness and 9 garden questions applied to the experimental group after the intervention. In the research, the answers given by the children were solved by the content analysis method. The process of analyzing the data; the preliminary preparation consisted of coding qualitative data, accessing themes and interpreting and reporting qualitative findings. As a result of the reliance performed, the pre-test reliability of the study was found to be 94% posttest reliability 96%. As a result, it has been determined that the garden practices carried out are familiar with children's waste management, biodiversity, renewable energy, and water saving and support awareness raising.