Tms 37 standardı kapsamında BİST 100 işletmelerinin ayırdığı karşılıkların incelenmesi
Examination of the provisions recognized by BIST 100 enterprises within the scope of TAS 37 standard
- Tez No: 826103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ÜÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Finansal raporlama, şirketlerin faaliyetlerini ve mali durumlarını paydaşlarına doğru bir şekilde aktarmalarını sağlayan önemli bir araçtır. Bu raporların güvenilir ve karşılaştırılabilir olması, işletme performansının değerlendirilmesi ve karar süreçlerinde etkili bir şekilde kullanılması açısından büyük bir önem taşımaktadır. Hissedarların, paydaşların ve etkilenen tarafların, bir şirket ya da organizasyon hakkında doğru bilgi edinmesi amacıyla hazırlanan finansal tablolarda uluslararası geçerliliğe sahip bir dizi kurallar ve yönetmelikler uygulanır. Bu yönetmelik ve kurallar, muhasebe ve finansal raporlama standartları olarak adlandırılır. Bu kural setlerinden biri de TMS 37 – Karşılıklar, Koşullu Borçlar ve Koşullu Varlıklardır. Bu çalışmanın amacı, TMS 37 Karşılıkların finansal tablolardaki etkileri üzerine bilgi sağlamak ve belirli sektörlerden seçilen işletmelerin finansal tablolarının incelenmesiyle sınırlı olması ve yalnızca Türkiye'deki durumu yansıtmasıdır. Bu bağlamda, mevcut literatürdeki çalışmaların sistematik bir şekilde incelenmesi ve mevcut bilgilerin sentezlenmesi planlanmaktadır. İlk bölümde TMS 37 Karşılıklar, Koşullu Yükümlülük ve Koşullu Varlıklar Standardı'na odaklanan temel tanımlamalar ve açıklamalar yapılmıştır. İkinci bölümde COVID-19 pandemisinin sektörler üzerindeki etkisine bakılmıştır. Ardından, Türkiye'deki BİST 100'deki şirketlerin mali tablolarında yer alan 2019, 2020, 2021 ve 2022 yıllarına ait karşılıklar incelenmiştir. Karşılık kalemlerinin tutarları, türleri ve vadeleri ayrı ayrı ele alınmış, sektörel bazda da karşılık kalemlerin incelendiği bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Financial reporting is a crucial tool that enables companies to communicate their activities and financial positions to stakeholders accurately. The reliability and comparability of these reports are of significant importance for evaluating business performance and making effective decisions. International standards and regulations are applied to prepare financial statements to ensure that shareholders, stakeholders, and affected parties obtain accurate information about a company or organization. These regulations and standards are referred to as accounting and financial reporting standards. One of these sets of rules is TAS 37 - Provisions, Contingent Liabilities and Contingent Assets. The purpose of this study is to provide information on the effects of TAS 37 Provisions on financial statements, and the study is limited to examining financial statements of selected businesses from specific sectors, reflecting the situation in Turkey only. In this context, the systematic review of existing literature and synthesis of available information is aimed. The first section focuses on fundamental definitions and explanations of TAS 37 Provisions, Contingent Liabilities and Contingent Assets. The second section examines the impact of the COVID-19 pandemic on various sectors. Subsequently, provisions in the financial statements of companies listed in BIST 100 in Turkey for the years 2019, 2020, 2021, and 2022 are analyzed. The amounts, types, and maturities of provisions are discussed separately, and an examination is conducted to investigate provisions on a sectoral basis.