Analysis and prediction of filter cake washing
Filtre keki yıkanmasının analizi ve tahmini
- Tez No: 82611
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
öz FİLTRE KEKİ YIKANMASININ ANALİZ VE TAHMİNİ Güçbilmez, Yeşim Yüksek Lisans, Kimya Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof Dr. Levent Yılmaz Temmuz 1999, 72 sayfe Filtre keki yıkanması, ürün kalitesini artırmak için sanayide yaygın olarak kullanılan bir prosestir. Amaç, keki, yıkama ünitelerinde yıkama suyuyla temas ettirerek içindeki çözünmüş kirletici maddeden kurtarmaktır. Bu çalışmada, yıkama suyu ve filtre kekinin ara ve çıkış noktalarındaki çözünmüş madde konsantrasyonunu tayin etmek için makroskopik bir model geliştirilmiştir. Her yıkama ünitesinin seri halde bağlanmış birkaç ideal karıştırma hücresinden oluştuğu varsayılmıştır. Bulunan denklemler, ana akımlarının yanısıra ikincil akımlara da sahip olan filtre kek yıkama proseslerinin de incelenmesi için modifiye edilmiştir. İkincil akımların, çıkışta en düşük çözünmüş madde miktarını verecek optimum pozisyonlarıaranmıştır. Üç optimizasyon durumu incelenmiştir: Yıkama suyuna eklenen ikincil akımlar, filtre kekine eklenen ikincil akımlar ve aynı anda hem yıkama suyuna hem de filtre kekine eklenen ikincil akımlar. Yıkanma parametrelerinin ikincil akımların optimum pozisyonları üzerindeki etkisini görmek için bir parametre çalışması yapılmıştır. Optimum pozisyonların seçilen parametrenin niteliğine bağlı olarak belirli trendler sergilediği görülmüştür. Bu çalışmada, filtre keki yıkanmasının kütle transferi aşamasını analiz etmek için bir de mikroskopik model geliştirilmiştir. Çözünmüş madde konstrasyonlarmı tanımlamak için alan averajlama yöntemi kullanılmıştır. Konsantrasyon profillerini etkileyen önemli parametre grupları tespit edilmiş ve bu grupların değer aralıkları eldeki deneysel verilerle bulunmuştur. Bu aralıklara denk gelen konsantrasyon profilleri elde edilmiştir. Parametrelerin değerlerinin konsantrasyon profillerinin denge özelliklerini etkilediği görülmüştür. anahtar kelimeler: filtre keki yıkanması, makroskopik model, optimizasyon, mikroskopik model, parametre çalışması vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSIS AND PREDICTION OF FILTER CAKE WASHING Gfiçbilmez, Yeşim M.S., Department of Chemical Engineering Supervisor : Prof Dr. Levent Yılmaz July 1999, 72 pages Filter cake washing is a process commonly used in the industry to increase the product quality. The aim is to remove the contaminating solute dissolved in the filter cake by contacting the cake with a wash liquor through washing stages. In this study, a macroscopic model is developed in order to determine the effluent and intermediate solute concentrations of the wash liquor and the filter cake in a filter cake washing process. Each washing stage is assumed to be consisting of a number of perfect mixing cells connected in series. The 111developed equations are modified to analyze a cake washing process with incoming side streams. The optimum locations of incoming side streams which yield the minimum effluent solute concentration are sought. Three optimization cases are investigated: Side streams added to wash liquor flow, to cake flow and to both flows simultaneously. A parametric study is carried out to determine the effect of washing parameters on the optimum side stream locations. It is seen that, optimum locations display certain trends depending on the nature of the chosen parameter. A microscopic model is also developed to analyze the mass transfer stage of the filter cake washing process. The method of area-averaging is used to define the solute concentrations. The important parameter groups affecting the concentration profile of the wash liquor are determined and the ranges of these parameters are found by previous experimental data. The concentration profiles corresponding to these ranges are obtained. It is seen that, the values of the parameters affect the steady state behavior of the concentration profiles. keywords '.filter cake washing, macroscopic model, optimization, microscopic model, parametric study IV