Fısıltı sinyalinin konuşma sinyaline dönüştürülmesi
Reconstruction of speech from whisper and analysis of whisper signal
  1. Tez No: 151117
  2. Yazar: FİLİZ İCAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN İLK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Fısıltı, normal konuşma tonunun belirgin olarak azalması durumunda ortaya çıkan özel bir konuşma şeklidir. Bu konuşma şekli günlük yaşantımızda bazı durumlarda kullanılmaktadır. Bu çalışmada, fisılülı ve normal konuşma için Türkçe /a/, İd, İM, /o/, teJ ünlüleri incelenmiştir. Fısılüîı ve normal konuşma için bu ünlüler arasındaki 7smam bölgesi, spektrum, enerji, formant frekansı ve bant genişliği farklılıkları incelenmiştir. Doğrusal öngörüm kocflama (LPC) kullanılarak SaJtılı ses sinyalinden normal ses siııyaiime gecjş incelenmiştir. LPC analiz filtresinden çıkan fisıltı sinyalinin doğrusal öngörüm katsayıları modeîlenerek filtre modelieme uyarlaması yapılmıştır. Sonuç olarak filtre - tahrik uyumunun önemi gösterilmiştir. 2604, 5® sayfa ANAHTAR KELİMELER : Fısıltı, formant frekansı, doğrusal öngörüm kodlama (LPC), filtre modelieme uyarlaması, filtre - tahrik uyumu
Özet (Çeviri)
Whispering is a special speaking model where the phonated speech, is reduced. This model of speaking is used for variety reasons in daily life. In this work, whispered and phonated Tnrîosh sustained /a/, /e/, Hi, /o/, IvI vowels were investigated, Time domain, spectrum, energy, tbrmant frequencies and band width differences between these vowels were investigated ibr whispered and phonated speech. Using linear predictive coding ( LPC ), reconsîracîiora of normal speech from whisper was also examined. Whispered signal's linear prediction coefficients, which were extracted from LPC analysis filter, were calculated thus filter model modification was done. Consequently, the importance of filter - excitation mismatch was demonstrated. 2904, 5® pages Key Words : Whisper, formant frequency, linear predictive coding (LPC), filter model modification, filter - excitation mismatch