D vitamini eksikliği olan hastalarda pupilla fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of pupil functions in patients with vitamin D deficiency
- Tez No: 826150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN MUHAFİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
D vitamini eksikliği dünyada bir milyardan fazla insanı etkileyen global bir sağlık problemidir. Yapılan araştırmalar D vitamini düzeyinin otonom sinir sistemi üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Biz de çalışmamızda D vitamini eksikliğinin otonom sinir sistemiyle regüle olan pupilla fonksiyonları üzerine etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmaya, Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları polikliniğine yönlendirilen 80 hasta dahil edildi. Hastalar D vitamini düzeyi 10 ng/mL altında olan 23 hasta, 10-20 ng/mL olan 33 hasta ve 20 ng/mL üzerinde olan 24 hasta olacak şekilde sınıflandırıldı. Hastaların rutin oftalmolojik muayenesi yapıldı ve her hastanın sağ gözüne pupillografi, optik koherens tomografi ve korneal topografi çekildi. Gruplar arasında topografik veriler ve kornea verileri açısından anlamlı bir fark tespit edilmedi (hepsi için p>0,05). Statik pupilla fonksiyonları açısından bakıldığında skotopik pupilla çapının gruplar arasında farklılık göstermediği (p=0,11), mezopik pupilla çaplarında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olduğu (p=0,03), fotopik pupilla çaplarında sınırda anlamlı bir farklılık olduğu belirlendi (p=0,05). Dinamik pupilla çekimlerinde ise birinci ve onuncu saniyelerde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görüldü (sırasıyla p=0,04 ve p=0,04). Statik ve dinamik pupilla çaplarındaki büyüklükler tüm çekimlerde D vitamini düzeyi artışıyla orantılı bir artış gösterse de değerler istatistiksel olarak anlamlı değildi. Sonuç olarak gruplar arasında mezopik ve fotopik pupilla çapları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmasına rağmen skotopik pupilla çapları istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Elde edilen veriler D vitamini düzeyinin kon fotoreseptörler üzerindeki etkisinin rod fotoreseptörlere göre daha baskın olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Vitamin D deficiency is a global health problem that affects more than one billion people in the world. Studies show that the level of vitamin D has an effect on the autonomic nervous system. In our study, we aimed to evaluate the effect of vitamin D deficiency on pupillary functions, which are regulated by the autonomic nervous system. Eighty patients who were referred to Kafkas University Faculty of Medicine Ophthalmology outpatient clinic were included in the study. The patients were classified as 23 patients with vitamin D levels below 10 nmol/L, 33 patients with 10-20 nmol/L, and 24 patients with a vitamin D level above 20 nmol/L. Routine ophthalmological examination of the patients was performed and pupillography, optical coherence tomography and corneal topography were performed on the right eye of each patient. No significant difference was detected between the groups in terms of topographic data and corneal data (p>0,05 for all). In terms of static pupil functions, it was determined that the scotopic pupilla diameter did not differ between the groups (p = 0,11), there was a statistically significant difference between the groups in mesopic pupilla diameters (p = 0,03), and there was a borderline significant difference in photopic pupilla diameters ( p=0,05). In dynamic pupillary recordings, a statistically significant difference was seen between the groups in the first and tenth seconds (p = 0,04 and p = 0,04, respectively). Although the sizes of static and dynamic pupil diameters increased proportionally with the increase in vitamin D level in all shots, the values were not statistically significant. As a result, although there is a statistically significant difference between the groups in terms of mesopic and photopic pupil diameters, scotopic pupil diameters do not show a statistically significant difference. The data obtained suggest that the effect of vitamin D level on cone photoreceptors is more dominant than on rod photoreceptors.