Design of a microstrip diplexer for recent wireless communication systems
- Tez No: 826151
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Son yıllarda, mikroşerit dipleksleyici filtre, özellikle cep telefonları, radyo vericileri, geniş bant kablosuz ve uydu tabanlı iletişim sistemleri gibi kablosuz iletişim sistemlerinde, iki ayrı filtreyi tek bir cihazda birleştirme yeteneklerinden dolayı çok tanınma kazanmıştır. iletişim kanalı. Bu çalışmada, FR4 epoksi laminat malzeme kullanılarak bir mikroşerit dipleksleyici oluşturmak için bir menderes hattı rezonatörü, kademeli empedans rezonatörü ve tek tip empedans rezonatörü kullanılmıştır. Tasarım sürecinde, rezonans frekansının ince ayarına izin verecek en uygun nitelikleri sıfırlamak için matematiksel formüller kullanılır. Kıvrımlı yapı, önerilen diplexer'ı orijinal boyutuna göre küçültmek için önerilmiştir. Çıkış portları arasında yüksek izolasyon sağlanır ve yapı temel bir topolojiyi ve küçük boyutu korur. Önerilen tasarımdan, yüksek izolasyon, düşük ekleme kaybı ve iyi frekans seçiciliği dahil olmak üzere mükemmel performans özelliklerinin tümü elde edilmiştir. Önerilen tasarım, GSM-Ⅱ, WIFI/WLAN için 1,94 GHz ve 2,515 GHz'de olan Gelişmiş Dalga Araştırması (AWR) kullanılarak oluşturulmuş ve uyarılmıştır. Önerilen dipleksleyiciyi üretmek için bir FR4 epoksi laminat kullanılır ve 32×26mm^2 boyutunda, 2,9 dB'lik bir ekleme kaybı ve 31,69 dB'lik bir geri dönüş kaybıyla; her iki filtre arasındaki benzetilmiş yalıtım 25,2 dB'den büyüktür. Son olarak, simüle edilmiş sonuçları doğrulamak için tasarım örneği fabrikasyon yoluyla uygulanmıştır. Fabrikasyon dipleksleyici, bir analizör VNA (vektör ağ analizörü) kullanılarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, microstrip diplexer filter has gained much recognition, especially in wireless communication systems like mobile phones, radio transmittals, broadband wireless, as well as satellite-based communication systems, due to their ability to combine two separate filters in one device using a communication channel. In this work, a meander line resonator, a steps impedance resonator, and a uniform impedance resonator are used to build a microstrip diplexer using FR4 epoxy laminate material. Mathematical formulas are used in the design process to zero in on the optimal qualities that will allow for fine-tuning the resonant frequency. The meandering structure is proposed to miniaturize the suggested diplexer compared to its original size. High isolation between the output ports is accomplished, as well as the structure maintains a basic topology and small size. From the proposed design, excellent performance characteristics including high isolation, low insertion loss, and good frequency selectivity are all achieved. The proposed design has been created and stimulated using Advanced Wave Research (AWR) has been at 1.94GHz and 2.515GHz for GSM-Ⅱ, WIFI/WLAN. An FR4 epoxy laminate is used to fabricate the suggested diplexer, and the dimension of 32×26mm^2, with an insertion loss of 2.9 dB and a return loss of 31.69 dB; the simulated isolation between both two filters is greater than 25.2 dB. Finally, the design sample has been implemented by fabrication to verify the simulated results. The fabricated diplexer has been measured using an analyzer VNA (vector network analyzer).