A new method for direct IoT devices communication with simultaneous optimization of system performance
  1. Tez No: 826159
  2. Yazar: LUMA ABDULNASER ALSAMARRAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Nesnelerin İnterneti (IoT), son yıllarda giderek daha popüler hale geldi ve çalışması için internet erişimi gerektiren cihazların sayısında önemli bir artışa yol açtı. Ancak IoT cihazlarının sınırlı kaynakları vardır ve bu da internet hizmetlerine erişimi zorlaştırabilir. Bu sınırlamanın üstesinden gelmek için araştırmacılar, kaynak tüketimini azaltmak için Kısıtlı Uygulama Protokolü (CoAP) ve MQ Telemetri Aktarımı (MQTT) gibi hafif protokoller önerdiler. Bu çalışma, IoT cihazlarının gereksinimlerini karşılamasını sağlayan proxy internet hizmetlerine bu hafif protokolleri kullanan yeni bir sistem önermektedir. Araştırma IoT cihazları üzerinde deneyler yaptı ve önerilen sistemin ağ bant genişliği, zaman, bellek ve enerji açısından kaynak tüketimini azalttığını buldu. Kanıtlanmış bu verimlilik, IoT cihazlarının aynı görevleri daha az kaynakla gerçekleştirmesini sağlayarak sistemi oldukça verimli hale getirir. Genel olarak, önerilen sistem, IoT cihazlarında sınırlı kaynakların ortaya çıkardığı zorluklara bir çözüm olabilir ve internet hizmetlerine erişimi daha erişilebilir ve verimli hale getirebilir. Bu araştırmanın sonuçları, hafif protokoller kullanmanın potansiyel faydaları ve bu protokollerin IoT cihazlarının performansı üzerindeki etkisi hakkında değerli bilgiler sağlar.
Özet (Çeviri)
The Internet of Things (IoT) has become increasingly popular in recent years, leading to a significant growth in the number of devices that require internet access to operate. However, IoT devices have limited resources, which can make accessing internet services challenging. To overcome this limitation, researchers have proposed lightweight protocols such as Con-strained Application Protocol (CoAP) and MQ Telemetry Transport (MQTT) to reduce re-source consumption. This study proposes a new system that utilizes these lightweight proto-cols to proxy internet services, which allows IoT devices to meet their requirements. The research conducted experiments on IoT devices and found that the proposed system reduces resource consumption in terms of network bandwidth, time, memory, and energy. This im-proved efficiency enables IoT devices to perform the same tasks with fewer resources, mak-ing the system highly efficient. Overall, the proposed system could be a solution to the chal-lenges posed by limited resources on IoT devices, making accessing internet services more accessible and efficient. The results of this research provide valuable insights into the poten-tial benefits of utilizing lightweight protocols and the impact of these protocols on IoT devic-es' performance