İleri biyolojik atık su arıtma tesislerinde koku kontrolü
Odor control in advanced biological wastewater treatment plants
- Tez No: 826160
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Çevre Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Atık sular, özellikle kentleşmenin çoğalması ile beraber ve sanayileşme, globalleşme denklemi ile daha yoğun işlenen bir“alan”olmuştur. Bu“alana”yönelik birçok yöntem ve uygulama maalesef ki istenilen neticeyi tam anlamıyla verememektedir. Her ne kadar sağlık açısından sorunsallar hafifletilse de koku, görüntü ve diğer kötü neticeler ile halen mücadele edilmekte ve yeni metotlar literatüre kazandırılmaktadır. Atık su arıtma tesisleri ile işletmeler buna mühim ölçüde yanıt vermekle beraber şikayetleri de en az düzeye indirgemeyi başarabilmektedir. Yalnızca koku kontrol ünitelerinin olmadığı ya da istenen optimum düzeyde sisteme entegre edilemediği durumlar ise maddi ve manevi birçok soruna sebep olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, atık su arıtma tesislerindeki koku kontrol ünitelerinde PLC kontrolü ve SCADA kullanılmasının etkisini analiz etmektir. Her ne kadar literatürde atık su arıtmaya yönelik ve atık su koku kontrol üniteleri bağlamında pek çok çalışma olsa da PLC kontrolü ve SCADA ile çözüm noktasında istenilen düzeyde çalışmalar bulunmamaktadır. Bu çalışma literatürdeki bu eksikliği gidermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Waste water has become a more intensively processed“area”, especially with the increase in urbanization and the equation of industrialization and globalization. Unfortunately, many methods and applications for this“area”cannot give the desired result. Although the problems in terms of health are reduced, odor, appearance and other bad results are still being struggled and new methods are being brought to the literature. With waste water treatment plants, businesses respond to this to a great extent and manage to reduce complaints to a minimum. However, situations where odor control units are not available or cannot be integrated into the system at the desired optimum level cause many material and moral problems. The aim of this study is on PLC control and SCADA in odor control units in wastewater treatment plants. Although there are many studies in the literature regarding wastewater treatment and wastewater odor control units, there are no studies at the desired level at the point of solution with PLC control and SCADA. This study aims to fill this gap in the literature.