An analysis of design challenges regarding the sustainable use of props in scenic design
Sahne tasarımında sahne malzemelerinin kullanımı üzerine sürdürülebilirliğin uygulanmasında karşılaşılabilecek zorluklar üzerine inceleme
- Tez No: 826166
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ HASIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, İç Mimari ve Dekorasyon, Fine Arts, Performing and Visual Arts, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, sahne tasarım süreçlerinde kullanılan sahne malzemelerinin kullanımı, taşınması ve depolanması ile ilgili zorluklara odaklanmakta; sahne tasarımına sürdürülebilir yaklaşımların nasıl uygulanabileceğini, sahne malzemelerinin geri dönüşüm ve yeniden kullanımının nasıl artırılabileceğini incelemektedir. Çalışmanın amacı, tasarım sürecinin zorluklarını belirlemek ve aktif olarak çalışan profesyonellerden gelen geri bildirimlerle mevcut çözümleri sahne tasarım süreçlerine aktarmak ve yeni çözümler önermektir. Çevresel kriz bağlamında, sahne tasarımında ortaya çıkan atık malzemeler ve bu konuda yapılan araştırmaların yetersizliği bu çalışmaya yol göstermiştir. Bu çalışmanın yöntemleri, dijital sanatçılar, sahne tasarımcıları, belediye tiyatroları ve özel tiyatrolar gibi farklı disiplinlerden profesyonellerle yapılan röportajlar ve araştırma sorularına cevap arayan sorular içeren bir anketin seçilen sahne tasarımcılarına uygulanması ile yapılan bir araştırma şeklinde belirlenmiştir. Sahne malzemelerinin kullanımı, taşınması ve depolanması çoğu zaman hesaba katılmayan birçok çevresel zorlukları beraberinde getirmektedir. Sahne tasarımcıları, gösteri tamamlandıktan sonra bazı sahne malzemelerinin atıldığını ve bu durumun büyük bir israf oluşturduğunu; bazılarının ise yeniden kullanım ve geri dönüşüm için depolandığını belirtmektedir. Düşük bütçe, taşıma maliyetleri ve sahne malzemeleri için depolama eksikliği sahne tasarımında karşılaşılan diğer zorluklardır. Sonuçlar, sahne tasarımı alanında yapılan çalışmaların, özellikle Türkiye' de eksikliğini ortaya çıkarmakta ve olası sahne tasarımı gelişmelerini açığa çıkarmaktadır. Bu çalışma, sürdürülebilir yaklaşımların yardımıyla sahne tasarımı için alternatif tasarım prensipleri ve çözümler önermektedir. Bu çalışmadan elde edilecek çıktılar, dünya çapında sahne tasarımcılarına, yapımcılara ve sanatçılara fayda sağlama potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the challenges regarding the use of props in sustainable scenic design processes, how to apply sustainable approaches to scenic design, and how to increase recycling and reuse of props. The current environmental crisis in terms of waste materials in stage design, and lack of research on this topic led to this study. The aim is to determine the challenges of the design process, with the help of feedback from actively working professionals, transfer possible existing solutions to the scenic design processes, and suggest new solutions. After the research on existing literature and previous studies, the methods of this study are selected as interviews with professionals from different disciplines such as digital artists, scenic designers, municipal and private theatres, and a survey for selected scenic designers with specific questions in order to answer the research questions of this study. The use, transportation, and storage of props bring several environmental challenges that are often not accounted for. Scenic designers state that low budget, the cost of transportation, and the lack of storage for props are some of the challenges in scenic design. The outcomes direct the study to reveal the lack of scenic design studies, especially in Turkey and, to reveal possible scenic design developments. This study suggests alternative design guidelines and solutions for scenic design with the help of sustainable approaches. The solutions to be gained from this study have the potential to benefit scenic designers, producers, and performing artists worldwide.